187 de kosten van een zekere hoeveelheid archiefarbeid en van het tee- kenwerk. Verder moet een meetkundige grondslag worden gelegd en hier en daar zullen aanvullende detailmetingen noodig blijken te zijn. Dit zijn werkzaamheden, welke ook thans in den kadastralen dienst min of meer regelmatig als uitbreiding en verbetering van het Kadaster worden verricht. Wanneer men er toe zal kunnen besluiten luchtopnamen te laten vervaardigen en deze in een apparaat als de stereoplanigraaf te doen uitwerken, dan zal men dit zelfde werk over zeer veel grooter oppervlakte en in belangrijk korteren tijd dan thans kunnen doen. Want ongetwijfeld behoeft bij de fotogramme- trische werkwijze de meetkundige grondslag lang niet die dichtheid te bezitten, welke bij de terrestrische meting noodzakelijk is en ook het teekenwerk is van een andere orde. Schrijver komt in deze beschouwing tot de conclusie, dat welis waar in de woorden van Boer te weinig reserves tot uitdrukking komen, doch dat in beginsel zijn uitspraak juist is. Hij acht het tijd stip zeer nabij, waarop het hoogst wenschelijk is, dat ook van ka dastrale zijde op voldoende schaal een proef wordt genomen. Schrijver twijfelt er niet aan, of deze proef, genomen met de erva ring, welke thans in ons land aanwezig is, zal tot een goed resultaat voeren. Wel zal nog lang moeten worden gezocht naar de meest rationeele wijze van samenvoegen van terrestrische meting en foto- grammetrie, van kadastrale gegevens en nieuwe metingen, maar ongetwijfeld zal het in de komende 50 jaren van het bestaan der Vereeniging voor Kadaster en Landmeetkunde gelukken inzake de organisatie van den arbeid voor alle omstandigheden de beste op lossing te vinden, zoodat bij het eeuwfeest der Vereeniging de foto- grammetrie tot de zeer normale en misschien reeds weer verouderde meetmethoden zal behooren. LITERATUURLIJST. [1] I.BoerHzn. Bezuiniging bij het Kadaster. Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde 1922, blz. 137149. [2] C. J. C o 1 p a. De fotografie als hulpmiddel voor architec tuur en terreinopmetingen. Tijdschr. v. K. en L. 1893, blz. 69, 103, 133. [3] T. P o 1 e. Photogrammetrie uit luchtvaartuigen. Tijdschr. v. K. en L. 1919, blz. 151 154. 55

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 187