Het Kadaster en het burgerlijk recht. Prof. mr. I. B. COHEN, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen. Tot de dure plichten van den hoogleeraar in het burgerlijk recht behoort het, dat hij zijn leerlingen het verschil duidelijk maakt tus- schen de in art. 671 en andere artikelen van het Burgerlijk Wetboek bedoelde openbare registers en de registers van het Kadaster en hen er van doordringt, dat het Kadaster in zijn wezen geen privaat rechtelijke, maar een fiscale instelling is en dat door de kadastrale gegevens niet wordt uitgemaakt, wie van zeker stuk grond eigenaar is en waar de eigendomsgrens ligt, maar alleen door wien en voor welke oppervlakte de grondbelasting moet worden betaald. Indien de bedoelde hoogleeraar hiermee zou volstaan en de ver dere besprekingen over het Kadaster zou overlaten aan zijn ambt genoot, tot wiens terrein het fiscale recht behoort, zou hij in zijn taak ten eenenmale te kort schieten, want het is noodig, dat den student de overtuiging wordt bijgebracht, dat, al hebben de ka dastrale aanwijzingen voor het privaatrecht geen rechtskracht en al missen we nog steeds een wet op de grensregeling, het Kadaster toch in het private rechtsverkeer betreffende onroerend goed een belangrijke rol vervult en zelfs voor dat verkeer onmisbaar mag worden genoemd. Voor een deel is dit het gevolg van de bepalingen van art. 1219 B.W. en art. 37 der Wet op het Notarisambt, die vermelding van de kadastrale aanduidingen in hypotheekakten en andere notarieele akten voorschrijven. Maar de beteekenis van het Kadaster strekt zich ver buiten het gebied van die artikelen uit. Ieder, die nasporingen heeft te doen omtrent de rechtsverhoudin gen betreffende een bepaald onroerend goed, zal de kadastrale kaart en den kadastralen legger tot uitgangspunt nemen of althans in zijn onderzoek betrekken. In processen over onroerend goed zul len wel altijd uittreksels uit de kadastrale kaart en den kadastralen legger aan den rechter worden overgelegd en meestal zal dit hem de zaak verduidelijken, afgescheiden van de kracht, die hij aan deze 57

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 189