190 gegevens zal meenen te moeten toekennen. Een bankinstelling zal als factor ter beoordeeling van de credietwaardigheid van personen, die leeningen wenschen te sluiten of als borg zich aanbieden, zich kadastrale extracten laten overleggen, vermeldende de ten name van die personen staande onroerende goederen. Persoonlijk heb ik de beteekenis van het Kadaster vooral leeren waardeeren in mijn vroegere betrekking van rentmeester der Stads- bezittingen te Groningen. Als gevolg van haar vroeger pionierswerk in de Veenkoloniën, heeft de gemeente Groningen recht op jaar- lijksche heffingen ter zake van het gebruik van gronden, in den loop der eeuwen ter ontginning uitgegeven. Bij de meeste gronden is het bedrag der heffing afhankelijk van de oppervlakte ontgonnen grond, fn de tijden, toen nog niet alle gronden ontgonnen waren, werden elke 10 jaar door de ambtenaren der gemeente Groningen metingen gedaan om de huur voor het eerstvolgend tijdvak vast te stellen. Later, toen de meeste gronden in cultuur waren gebracht, kwam er een nieuwe oorzaak, die telkens verandering in de heffin gen noodig maakte, nl. splitsing der perceelen door overdracht van gedeelten daarvan. Toen ik in 1905 als rentmeester optrad, maakten de destijds bestaande instructiën nog melding van de tienjaarlijksche metingen. Maar langzamerhand was het gewoonte geworden, dat er zoo goed als geen zelfstandige metingen meer werden gedaan, doch geheel werd afgegaan op de gegevens van het Kadaster. Er is in die jaren bijna geen dag voorbijgegaan, waarop ik niet de op mijn bureau aanwezige copieën der kadastrale kaarten heb geraadpleegd, en ik heb menig uur doorgebracht op de kadastrale kantoren en heb groote waardeering gekregen voor de nauwkeurigheid, waarmee door de landmeters en andere ambtenaren wordt gewerkt. Al hebben de in het Kadaster aangewezen grenzen in eigendoms processen geen rechtskracht, toch zijn de kadastrale gegevens in menig geding van groote beteekenis geweest voor de beslissing. Al gemeen wordt door de juristen aangenomen, dat de rechter aan die gegevens feitelijke vermoedens kan ontleenen. Ook heeft in ver schillende gevallen de rechter uit de gedragingen van partijen af geleid, dat zij bij hun contract zich aan de door het Kadaster aan gegeven grensscheiding hebben willen houden. Enkele rechterlijke uitspraken wil ik hier vermelden. Een belangrijke beslissing is die van het Gerechtshof te 's-Her- togenbosch van 12 December 1905, welke tweemaal in het Week- 58

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 190