Rijksdriehoeksmeting. TH. L. KWISTHOUT, ingenieur-verificateur van het Kadaster te Amsterdam. Geschiedenis. In de tweede helft der vorige eeuw werd op ini tiatief van het Koninkrijk Pruisen door enkele Staten van Midden- Europa een voorstel gedaan tot stichting eener Middeneuropeesche Graadmeting, later overgegaan in de Europeesche Graadmeting, vervolgens in de Internationale Aardmeting. Verschillende Staten van Europa, waaronder ook Nederland, werden tot medewerking aangezocht; de reeds in verscheiden landen afzonderlijk verrichte driehoeksmetingen zouden met elkander in verband worden gebracht; waar ze nog niet tot stand waren ge komen, zouden de tot deelname uitgenoodigde Staten hun regeerin gen verzoeken, een geheel nieuwe graadmeting te willen doen uit voeren. De nieuwe, zoowel als de reeds uitgevoerde graadmetingen zouden moeten beantwoorden aan voorop vast te stellen nauwkeu- righeidseischen. Als eerste voorwaarde van nauwkeurigheid werd gesteld, dat de som der gemeten hoeken in de driehoeken in het algemeen geen grooter verschil mocht opleveren dan drie sexagesimale secunden. Het stellen van dezen nauwkeurigheidseisch gaf voor ons land aanleiding tot een onderzoek naar de nauwkeurigheid van de drie hoeksmeting, in de jaren 1801 tot en met 1811 uitgevoerd door den luitenant-generaal Baron Krayenhoff, wiens driehoeksmeting gediend had tot grondslag van de topografische kaart van Neder land en tevens als schakel tusschen de in Frankrijk en Hannover uitgevoerde triangulaties. De uitkomsten van Krayenhoffs metingen zijn verzameld in de in 1815 gepubliceerde en in 1827 opnieuw uitgegeven Précis „historique des opérations géodésiques et astronomiques, faites en „Hollande pour servir de base a la Topographie de eet Etat". Als men alleen het „Précis historique" raadpleegt, speciaal de daarin opgenomen Tafel II, „Tableau primitif des Triangles", zal men tot de conclusie komen, dat overschrijding van de gestelde voor waarde zich slechts sporadisch heeft voorgedaan. Op de 163 drie- 63

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 195