19 ontwricht wordt, maar och, dat is dan ook zoo erg niet en wij gaan weer verder. b. Het redres. Wij constateeren de afwijking, kaarteeren op nieuw en geven een verbeterde grootte. Dit is in de praktijk de beste methode, maar hierdoor komen wij in strijd met de akte. c. De bij- of afpijling. Wij constateeren de afwijking, meten de hekken op en pijlen die op het plan bij of af, naar gelang de hekken binnen of buiten de scheidingen zijn geplaatst. Theoretisch is dit het best te verdedigen. Wij moeten evenwel niet vergeten, dat, als een naastliggend terrein weer bij P. W. wordt uitgemeten, wij dan een grootte bepalen, die theoretisch juist mag zijn, maar waarbij de laatste eigenaar de kans loopt, dat hij öf een tiental ca moet be talen, die hij feitelijk nooit in zijn bezit zal krijgen öf een tiental ca in zijn bezit krijgt, waar hij niet voor betaald heeft. Geen der 3 mogelijkheden geeft dus een bevredigende oplossing. Dergelijke kwesties zijn alleen te ondervangen door verplichte deugdelijke en blijvende afpaling, gevolgd door ambtelijke controle zooals in Zwitserland, waar dergelijke dingen in de hermeten gebie den onmogelijk zijn. Alle grenspunten moeten door steenen of bronzen bouten worden aangegeven en alleen de Geometer mag en moet dat doen tegen betaling door het publiek. Te Bazel bedraagt het tarief voor de opmeting 10 Zw. fr. per uur (dus juist als bij ons) en 70 Zw. fr. per dag van 8 werkuren. Het publiek heeft het er graag voor over. Heeft de „Vermarkung door omstandigheden pas later plaats, dan betaalt men bovendien 12 Zw. fr. voor de eerste grens en 8 voor iedere volgende. Niet alleen geeft het „Vermessungsamt" de grenspunten aan, maar ook desgewenscht de hoeken van de te bouwen huizen krach tens de bouwverordening en de rooilijnen. Al meer en meer begint dat regel te worden. De aannemers willen zich niet branden. Waar alles zoo absoluut geregeld is, is het duidelijk, dat ook de bouwpoli- tie niet met zich laat spotten. Wil men een gedeelte van een perceel koopen, dan wordt eerst een meting op de „Planzentrale" aangevraagd. Moet de grond op gehoogd of afgegraven worden, zoodat het moment voor „Vermar kung" nog niet daar is, dan wordt er theoretisch het gevraagde stuk op het plan gekaarteerd en daarvan een „Mutation opge maakt. Gaat men later tot den bouw van het huis over, dan geeft

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 19