203 groep II met 16 voorwaarden zijn deze cijfers 12 en 4; voor groep III met 65 voorwaarden 45 en 20. Opdat men zich een overzicht kunne vormen van de regelmaat en de nauwkeurigheid der uitge voerde metingen, volgen hier nog enkele cijfers. Van de 119 driehoeken van het geheele net hebben 59 een posi tieve, 60 een negatieve sluitingsfout. De sommen dier sluitings- fouten zijn respectievelijk 31 ",297 en 35",493. Van 97 drie hoeken is de sluitingsfout kleiner dan 1 secunde; 22 driehoeken heb ben een grootere sluitingsfout; slechts 2 dezer zijn iets boven 2"; de grootste sluitingsfout is 2",084. Voor het geheele net zijn de middelbare fouten van een op het station vereffende richting, zooals die zijn afgeleid uit de stations vereffeningen, uit de sluitfouten der driehoeken en uit de groeps- vereffeningen, resp. 0",214, 0",298 en 0",345. Vermeld moge nog worden, dat het zeer omvangrijke werk der groepsvereffening nagenoeg geheel werd uitgevoerd door den in 1908 overleden ingenieur der Commissie E. A. J. H. Modder man. Aan de oplossing der 83 normaalvergelijkingen van groep I werden drie maanden besteed; voor de berekening der 65 normaal vergelijkingen van groep III waren twee maanden noodig. De op de stations der groepen I en II verrichte waarnemingen, de aldaar uitgevoerde stationsvereffeningen, alsmede de groepsver- effeningen met de uiteindelijke resultaten, verschenen in druk onder den titel: „Triangulation du Royaume des Pays-Bas Tome pre mier, Delft 1903. Met de publicatie van het tweede deel, waarin zouden worden opgenomen de waarnemingen en de stationsvereffeningen, benevens de vereffening van groep II, en waarin tevens zouden worden ver meld de definitieve lengten van alle driehoekszijden van het net, moest worden gewacht tot de basismeting van Nederland zou zijn uitgevoerd. Intusschen verscheen in 1909 de publicatie der Recht hoekige coördinaten van het Hoofddriehoeksnet, berekend in de stereografische projectie. De daarin voorkomende cijfers der coör dinaten zijn de definitieve; dit zou voorloopig niet het geval zijn met de daarmede overeenstemmende afstanden, omdat verwacht mocht worden, dat in deze afstanden door de uit te voeren basismeting nog verandering zou komen. 71

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 203