206 op 12 Juli 1913; zij werden geëindigd op 5 Augustus d.a.v. De me tingen vorderden van ieder der medewerkenden groote inspanning; met het opstellen der instrumenten werd omstreeks 5 uur in den morgen aangevangen; de eigenlijke meting ving om 6 uur aan en eindigde omstreeks het middaguur. Na eenige dagen wist ieder der medewerkende personen het hem opgedragen werk op het juiste oogenblik te verrichten, hetgeen voor het welslagen der basis meting beslist noodig was. De bereikte nauwkeurigheid is zeer bevredigend. Als men de in de meting optredende verschillen geheel opvat als toevallige waarne mingsfouten, wordt voor de middelbare fout in de lengte van de ba sis een bedrag van 2,96 mm gevonden. Aangezien evenwel de ver schillen gedeeltelijk voortspruiten uit regelmatige fouten, die in het eindresultaat zijn geëlimineerd, wordt voor die middelbare fout een bedrag van 2.11 mm berekend, overeenkomende met een tweemil- lioenste van de lengte. Voor de bepaling van de hoogteligging van de basis werd een waterpassing uitgevoerd tusschen de verkenmerken der Rijkswater passing, voorkomende in de Protestantsche kerk te Voorthuizen en in de tolgaarderswoning te Oud-Millingen; de gewaterpaste lijn is in totaal 8.8 km. Het resultaat was gunstig; de middelbare fout per km bedroeg 1.2 mm. Een gedetailleerde beschrijving van het toestel en zijn volledige uitrusting, extra verduidelijkt door fotografische afbeeldingen, een uitvoerig verslag van de indeeling der werkzaamheden bij het meten der secties, de berekeningen van de verzamelde waarnemingen en der middelbare fouten, de uitgevoerde waterpassing en de daaruit vastgestelde lengte der op zeehoogte gereduceerde basis, benevens de metingen en berekeningen van het basisnet voor de verbinding aan de driehoekszijde Amersfoort-Lunterensche heide, zijn alle op genomen in de uitgave der Rijkscommissie voor Graadmeting en Waterpassing; „Rijksdriehoeksmeting 18851928. Basis bij Stroe 1913". Wat betreft de aansluiting van het basisnet aan het Hoofddrie- hoeksnet, wordt op blz. 36 van gemelde uitgave medegedeeld, dat, uitgaande van de voorloopig in het primaire driehoeksnet vastge stelde lengte der zijde Amersfoort-Lunterensche heide, de lengte van de basis werd berekend op log basis 3,6354877.3. 74

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 206