20 het ,,Vermessungsamt'' de „Baulinie(rooilijn) aan en desge- wenscht ook de hoeken van het te bouwen huis. Zal weer wat later overgegaan worden tot afscheiding van het perceel, dan worden de grenspunten zuiver met meetlatten uitgezet en van steenen, geplaatst in beton, en van bouten voorzien. Te Zürich plaatste men aanvankelijk de grenssteenen niet in be ton, hoe de Bazelsche collega's er ook voor waarschuwden. De ge volgen bleven niet uit. Er kwam veschuiving in de steenen. Toen de ,,Vermarkung klaar was, werd ze door de Kantonnale en de Bonds- inspectie afgekeurd. Opnieuw werd de „Vermarkung" nagegaan en ook daar plaatst men de steenen thans in beton. Er bestaat te Bazel ook een tarief om verloren gegane of scheef gezakte grenssteenen te herplaatsen of te herstellen. Van dit tarief is, sinds het nieuwste systeem in werking is, nog nooit gebruik ge maakt, omdat dergelijke gevallen zich niet voordoen. Als voorbeeld van het zeer bijzondere werk, dat het „Vermes- sungsamt soms verricht, is het volgende nogal teekenend. Voor enkele jaren is te Bazel een nieuwe markthal gebouwd. Voor dit geweldige bouwwerk had de architect in het midden een zuiver achthoekvormige hal ontworpen, gekroond door een koepel, die zonder pilaren alleen op het achthoekvormige middendeel rustte, wat mogelijk was, als het gewicht van den koepel ook zuiver over de acht opstaande binten werd verdeeld. De aannemer van het werk vond het een ietwat angstige geschiedenis en om gedekt te zijn, dat bij een eventueele fout in het ontwerp, tenminste hij niet debet zou zijn aan een onregelmatigheid in den achthoek, liet hij niet alleen het „Vermessungsamt aangeven de grenspunten van het terrein en de hoeken van het gebouw, maar ook den zuiveren achthoek uitzetten, vóór hij met de fundamenten daarvan begon. Halverwege werd de achthoek nog eens gecontroleerd en bovenaan nog eens vóór hij met den koepel aanving. Ten slotte werden de richtingen van de acht binten door middel van een theodoliet uitgezet. In het geheel betaalde de aannemer daarvoor een rekening van 4000 Zw. fr. Wegens de belangrijkheid van het bouwwerk, werd de zaak ook nog gecontroleerd door het ,,Eidg. Vermessungswesen". En wel kon Bazel trotsch zijn op zijn Geometers, want men kon geen mm afwijking in den achthoek ontdekken. Het ,,Eidg. Vermessungs wesen'' betuigde dan ook openlijk zijn hulde.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 20