213 Kadaster, de secundaire metingen voorloopig uitsluitend verricht door de ingenieurs, geassisteerd door studenten der Technische Hoogeschool Door de mobilisatie in Augustus van dit jaar, tengevolge waar van verscheidene meetknechten onder de wapenen werden geroe pen, moesten de metingen worden afgebroken en werden zij tot het einde der mobilisatie in 1918 in een vertraagd tempo verricht. In deze jaren en ook nog enkele jaren daarna werden zeer vele punten van den 2en rang gecentreerd. Inmiddels ontviel aan de Commissie geleidelijk het grootste gedeelte harer ingenieurs, eensdeels door benoeming in andere functies, anderdeels door ontslagaanvrage, zoodat in 1920 nog slechts een ingenieur voor het terrein beschik baar was, waarbij hij kon worden geassisteerd door een student der T. H. Aangezien de terreinwerkzaamheden evenwel nog niet geheel waren voltooid, was uitbreiding van personeel noodig ge worden en werden weer geleidelijk landmeters van het Kadaster bij de Commissie gedetacheerd, wier aantal na eenige jaren tot drie kon worden opgevoerd. Van de twee nog aan de Commissie verbonden ingenieurs bleef één uitsluitend met berekeningswerk belast; de andere zette met de landmeters de veldwerkzaamheden voort, zoodat spoedig weer twee vaste meetploegen konden worden gevormd, die in 1926 het groote werk der secundaire driehoeksmeting, dat in 1898 was aangevan gen, tot een einde brachten. Geheel voltooid waren de metingen nog niet; het was noodig hier en daar aanvullingsmetingen en cen treeringen uit te voeren, welke in 1927 door de beide meetploegen in verspreide gedeelten des lands werden verricht. In 1928 werden nog enkele plaatselijke puntsbepalingen verricht; hiermede werden de terreinwerkzaamheden definitief geëindigd. Het geheele personeel wijdde zich vervolgens aan de algeheele voltooiing der berekeningen, het afwerken der Verzamelstaten van metingen en uitkomsten en het gereedmaken van de resultaten voor den druk. In 1929 zagen de resultaten het licht in de bekende uitgaven der Rijkscommissie voor Graadmeting en Waterpassing: Rijksdriehoeks meting 18851928. I. Staten van Waarnemingen en Uitkomsten. II. Rechthoekige coördinaten. De uitkomsten der Primaire drie hoeksmeting werden tevens in de uitgaven opgenomen; de lijst der Rechthoekige coördinaten bevat 3732 driehoekspunten; van deze 81

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 213