215 dienst overgedragen, waarvan een uitvoerig proces-verbaal van overdracht werd opgemaakt. De bijhoudingsdienst kon in 1930 met de uitvoering van zijn op dracht een aanvang maken; in het kort bestond deze opdracht in de bijhouding der veranderingen, welke sedert de oorspronkelijke bepaling der punten van de Rijksdriehoeksmeting daarin zijn op getreden of in het vervolg zullen optreden en tevens het bepalen van nieuw gebouwde torens, als ook terreinpunten in het coördinaten stelsel der stereografische projectie; een en ander op zoodanige wijze, dat de door de Rijksdriehoeksmeting bereikte nauwkeurig heid gehandhaafd blijft. Uit het bestaande personeel werden in 1930 twee, in de volgende jaren drie meetploegen gevormd, die in verschillende deelen des lands, waar dit het meeste noodig werd geoordeeld, hun werkzaam heden verrichten. De vrees, die aanvankelijk bestond, dat in som mige terreinen een behoorlijke verbinding van de nieuwe punten aan de in enkele gevallen reeds 30 jaar geleden verrichte secundaire driehoeksmeting, moeilijkheden zou geven, is gelukkig ongegrond gebleken; de bijhoudingsdienst is er tot nu toe volkomen in geslaagd een zeer bevredigend verband tot stand te brengen tusschen het oude en het nieuwe werk, al heeft dit wel eens extra overleg en moeite gekost. Zoo moest in het zuidoostelijk deel der Provincie Drenthe, waar de verbinding op de gewone wijze, nl. door enkele- puntsbepaling niet mogelijk bleek, de aansluiting aan de secundaire driehoeksmeting tot stand komen door inschakeling van een aaneen gesloten driehoeksnet. Doordat in de te bewerken terreinen door den bijhoudingsdienst een groot aantal gegevens worden verzameld, konden in het mijnge- bied van Zuid-Limburg met zeer groote waarschijnlijkheid de af wijkingen worden vastgesteld ten gevolge van bodemverschuivingen, welke afwijkingen tot 1 m bleken te kunnen oploopen. In dit ter rein en ook op de andere terreingedeelten werden op ruime schaal centreeringsmetingen uitgevoerd ter verzekering van de nieuw be paalde punten; ook reeds vroeger bepaalde punten werden voor de toekomst vastgelegd. In 1932 werd machtiging verkregen tot aanschaffing van een the odoliet van W i 1 d van 14 cm randmiddellijn, die zoovele practische en financieele voordeelen boven de theodolieten van W anschaff biedt, dat aanschaffing van meer dezer moderne instrumenten ten 83

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 215