Het Recht en de Landmeter van het Kadaster. C. J. KLUVERS, c.n., landmeter van het Kadaster, lector aan den Landmeterscursus, verbonden aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen. Ieder, die verkeert in de maatschappij, welk beroep hij ook uit oefent, welk ambt hij bekleedt, is onderworpen aan het recht. Voor hem is dus de kennis van dat deel van het recht noodig, dat voor zijn beroep of ambt van beteekenis is. Deze kennis zal hem in staat stellen zoo te handelen, dat hij niet met den burgerlijken of straf rechter in aanraking komt. Voor sommige ambtenaren beteekent het recht echter meer, omdat zij geroepen zijn het toe te passen op con crete gevallen, omdat hun beslissingen en adviezen, die voor de staatsburgers van groot belang kunnen zijn, in het recht hun grond slag moeten vinden. Een buitenstaander zou den landmeter van het kadaster allicht niet tot deze categorie rekenen; moeilijk kan hij zich voorstellen, dat het beoefenen van een technisch vak, de landmeetkunde, het geven van op het recht gegronde beslissingen en adviezen zou mee brengen. Toch moet dit geschieden in alle landen, waar geen feilloos eigen domskadaster bestaat en het bestaande kadaster ons in den steek laat, als grenzen op het terrein uitgezet of de grootten van overge dragen perceelsgedeelten bepaald moeten worden. Het is bekend, dat Nederland tot deze landen behoort, zoodat aan de praktijk hier te lande de voorbeelden ontleend kunnen wor den, die dit duidelijk maken. (Hierbij dient echter vooropgesteld te worden, dat het onjuist is, op grond van deze behandelde gevallen, een generaliseerend afbrekend oordeel over het Nederlandsche kadaster uit te spreken. Ons kadaster heeft fouten en leemten en alle ter zake kundigen zijn het er over eens, dat verbetering drin gend noodig is, maar dit neemt niet weg, dat het kadastrale archief een schat van waardevolle en juiste gegevens van het overgrootste deel der eigendomsgrenzen bevat, die nergens anders aanwezig en voor publiek en overheid van onberekenbaar nut zijn). 85,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 217