21 Ook te Bazel bevatten de plans natuurlijk het volledige uitbrei dingsplan en het rooilijnenstelsel. Deze lijnen zijn aangegeven in dunne karmijnroode inktlijnen. Van een toekomstige straat zijn alle coördinaten bekend, evenals de nivelleeringspunten. En wanneer zij, al is het jaren later, wordt aangelegd, is het buitengesloten, dat zij ook maar enkele cm anders zou loopen, dan vooraf is bepaald. Het „Vermessungsamt" belast zich natuurlijk ook met het ver- deelen van nieuwe terreinen in bouwkavels, waarvan de zijgrenzen altijd loodrecht op de straat moeten staan of radiaal in een bocht, tenzij zulks door bijzondere omstandigheden onmogelijk of onge- wenscht is. Bovendien belast het zich met het maken van kaarten op alle gewenschte schalen voor allerlei doeleinden en geeft het overzichtskaarten van de stad uit. De Mutationis hier eenvoudiger dan te Luzern. Zij bestaat alleen uit een kaart, waarop de nieuwe grenzen in blauw zijn aan gegeven. Het veldwerk wordt niet gekleurd of opgewerkt en wordt samen met de „Mutation" ingeleverd op het „Grundbuch Daar worden de nieuwe nummers gegeven. Het „Grundbuch beslist of een perceel vernummerd moet worden of niet en of het al of niet met een gedeelte van een ander perceel vereenigd mag worden. Ook hier berekent men de perceelen uit de coördinaten, doch tot op ^2 ca nauwkeurig. Men kent in Zwitserland slechts eigendomsperceelen, doch de perceelen, behoorende aan een openbaar lichaam, die door hun enorme grootten onoverzichtelijk kunnen worden, zijn op een spe ciaal „Leitungskatasterplan" onderverdeeld. Op het „Grundbuchplan" is ten slotte alles overzichtelijk aange geven wat voor de „Feuerpolizei" van belang is. Daardoor bevatten de plans meer details dan bij ons. Maar ook de „Baüpolizei stelt zijn eischen en zoo worden zelfs open trappen aan den buitenkant der huizen opgemeten. Al die details worden behandeld door de technici. Behalve het,,Grundbuchkataster" heeft men te Bazel nog een ,,Leitungskataster', eveneens op schaal 1 a 200, waarop voorkomen, zuiver ingemeten, alle telefoon-, telegraaf-, en electriciteitskabels, rioleeringen, waterleiding-, en gasbuizen, tramlijnen, kiosken, aan plakzuilen, masten voor geleidingen, lantaarns, boomen, polygoon-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 21