223 grenzen van de perceelen heide 1 en 2 waren niet op het terrein zichtbaar, toen B, de eigenaar van perceel 2, dit wilde ontginnen. In plaats van een grensuitzetting door een landmeter van het ka daster te vragen, riep hij de hulp in van een ondeskundige, die de breedte van perceel 2 uitpaste van de kadastrale kaart1) en dezen gevonden afstand uitzette van de op het terrein aanwezige greppel ef af, welke 30 m ten N. van de lijn gh ligt. Als gevolg daarvan werd ook het gedeelte abed door B met boomen bepoot. Later wilde A, de eigenaar van perceel 1, zijn perceel ontginnen; hij vroeg een kadastrale grensuitzetting en nu kwam de fout aan het licht; de lijn cd werd op het terrein afgebakend. C, de eigenaar van het inmid dels verkochte perceel 2, was niet genegen, dit gedeelte, groot 2 ha, af te staan en maakte van het feit, dat A langs de lijn cd een greppel liet graven, gebruik om een bezitsprocedure te beginnen, schadevergoeding te eischen met een verbod, hem verder te storen in het gebruik van de strook abcd. Deze eisch werd toegewezen, na dat verschillende bezitsdaden, het poten van boomen, het plaatsen van bordjes met verboden toegang, etc. door getuigenverklaringen bewezen waren. (Arr. rechtb. Almelo d.d. 1 Juni '32 N. J. 1933, blz. 333). Deze voorbeelden zouden met meer uitgebreid kunnen worden, daar de meeste bezitsprocedures juist uit grensgeschillen voortvloei en. Juridisch zijn de beslissingen als regel volkomen juist en theore tisch kan na afloop de veroordeelde een eigendomsproces beginnen door de revindicatie in te stellen, maar praktisch hebben deze beslis singen tengevolge, dat de in het ongelijk gestelde, geïntimideerd door het verloren proces en lettende op de groote moeilijkheid zijn eigen domsrecht te bewijzen, zich niet waagt aan een nieuw proces en voor goed de beschikking verliest van de strook grond, over welks eigendomstoestand geen uitspraak is gedaan. Is het eerste bezwaar, de onzekerheid, of wel een beslissing ver kregen zal worden, zeer ernstig, nog belangrijker zijn de bezwaren van de hooge kosten en den langen duur. De kosten van een proces 91 x) Alleen in het uitzonderingsgeval, dat geen veldwerk (een schets van het terrein met de gemeten afstanden) aanwezig is, gaat de landmeter van het ka daster afstanden op de kaart uitpassen; in alle andere gevallen wordt met be hulp van het veldwerk de grens uitgezet, onafhankelijk van de meer of mindere nauwkeurigheid van de kadastrale kaart en onafhankelijk van dat, wat toevallig op het terrein aanwezig is.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 223