225 grootten van 4 perceelsgedeelten moeten nu berekend worden. De in dit geval onnauwkeurige kadastrale kaart kan ons daarbij niet helpen; wel zou de daaruit afgeleide, niet zuivere grootte voldoende zijn voor de heffing der grondbelasting, maar zij is niet voldoende voor het publiek, dat deze grootte gebruikt als maatstaf voor de vaststelling van den koopprijs en er op rekent, dat het de grootte is van het stuk grond, dat door de eigendomsgrenzen wordt ingesloten. Hieruit volgt, dat de landmeter de eigendomsgrenzen moet we ten, indien hij de grootte moet bepalen. In dit voorbeeld moet hij weten, of de westzijde, het midden of de oostzijde van den wal ef de eigendomsgrens is. Hiervoor is uit eengezet, dat de technische gegevens hem in dit geval in den steek laten, zoodat hij, behalve op de inlichtingen van de partijen, zijn be slissing moet gronden op overwegingen van juridischen aard; het is als het ware een grensuitzetting, die op het kantoor wordt verricht. (Zijn de technische gegevens, betreffende de grenzen, voldoende en juist, dan kan met mathematische zekerheid de grootte vastgesteld worden Nu besproken is hoe het komt, dat de landmeter soms beslissingen moet nemen en adviezen moet geven, die ook op het recht gegrond zijn, nu gebleken is, dat dit zijn oorzaak vindt in de leemten van ons Kadaster, waaruit volgt, dat dit bij een feilloos eigendomska daster niet zal voorkomen, verwacht men tot slot het uitspreken van den wensch, dat spoedig zoo'n kadaster tot stand zal komen en dat de absoluut vaststaande gegevens den landmeter in staat zullen stel len, alleen met behulp van de techniek, alle werkzaamheden te ver richten. Het uitspreken van dezen wensch blijft echter achterwege, om dat het vervaardigen van een zoodanig kadaster voor het geheele land voorloopig op onoverkomelijke bezwaren zou stuiten, terwijl zelfs voor een inderdaad mogelijke plaatselijke verbetering (b.v. voor een gemeente of gedeelte daarvan) een wettelijke regeling noodig is, die niet gemakkelijk tot stand gebracht kan worden. Dit leert ons de geschiedenis van de Vereeniging voor Kadaster en Landmeetkunde, want de eerste 25 jaren na de oprichting, wor den gekenmerkt door den strijd voor een Kadaster met bewijs kracht. Ondanks haar ijveren, ondanks Boer, die met nooit ver slappende energie en ijzeren wilskracht gedurende zijn geheele leven hiervoor heeft gewerkt, is het niet gelukt, deze hindernis te over- 93

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 225