226 winnen; het is niet gelukt, de wet op de grensregeling in het Staats blad te krijgen. Toch leeren de jaren van 1884 tot 1934 ook iets anders; zij laten ons zien, hoe de Vereeniging door haar streven heeft bewerkt, dat de toestand op kadastraal gebied, vergeleken met dien van 50 jaar geleden, enorm verbeterd is. Niet alleen bezien van landmeetkundige zijde (de ontelbare nauwkeurige opmetingen van nieuw gevormde eigendomsgrenzen en de mooi uitgevoerde hermetingen), maar ook ten aanzien van de rechtszekerheid, waarbij o.a. gewezen kan wor den op het bevorderen van een duurzame verzekering der eigen domsgrenzen op het terrein. Ondanks dezen vooruitgang zijn wij nog zeer ver verwijderd van den idealen toestand, zooals wij dien aantreffen in het kanton Bazel (zie: H. Vermeulen: Eenige mededeelingen over het Zwitser- sche Kadaster en het Kadaster in andere landen. Dit tijdschrift, jrg. 1934, blz. 5). Alle eigendomsgrenzen zijn daar verzekerd door mid del van door het ,,Vermessungsamt" geplaatste betonpalen of bou ten, voorzien van het wapen van Bazel. Grenskwesties komen niet voor. Een absoluut betrouwbare kaart op schaal 1 a 200 bewijst haar diensten aan overheidslichamen, architecten, enz. De grootten van de perceelen zijn tot op de ca nauwkeurig. Het grondboek bevat den naam van den eigenaar van ieder perceel, met de zakelijke rechten, die er op rusten; kooper en geldschieter kunnen er zonder gevaar op vertrouwen. Onmiddellijk zal men tegenwerpen, dat deze „Vermarkung" in ons land met zijn slooten en vaarten niet mogelijk is. Ongetwijfeld is dit juist, maar toch kan het voorbeeld van Bazel voor ons van nut zijn, indien wij het volgen voor die gebieden en in die talrijke gevallen, waar het mogelijk, noodig en nuttig is. Reeds is opgemerkt, dat op het gebied van de verzekering der grenzen reeds veel wordt gedaan, waarbij ik in het bijzonder noem de afpaling van de ge meentelijke openbare wegen, zooals deze, naar aanleiding van het opmaken van den wegenlegger, in eenige gemeenten geschiedt door een in gemeentedienst staanden civiel-landmeter, in samenwerking met het Kadaster. Veel vruchtbaarder zouden de resultaten van iedere afpaling zijn, indien, in plaats van willekeurige betonpalen, er officieele, van het Rijkswapen voorziene grenspalen en bouten geplaatst werden, waaraan ieder kan zien, dat het een grenspaal is en waarvan ieder weet, dat niet de eigenaar op eigen houtje, maar 94

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 226