227 de overheid dezen geplaatst heeft. Gering zijn de meerdere kosten en groot is het nut van den offi- cieelen grenspaal, niet alleen voor het heden, maar ook voor de toe komst, niet alleen voor den grondeigenaar, maar ook voor de over heid. Ook voor de toekomst, want de eigendomsgrenzen hebben, behalve gedurende het tijdperk, dat een terrein onderhevig is aan bouwspeculatie, een lang leven en blijven tientallen jaren, ja eeuwen bestaan. Dit leeren ons de oude waterschapskaarten, de oude platte gronden van de steden, het oude verpondingsveldwerk (zie blz. 298); dat leeren ons ook de historici, die van meening zijn, dat de grenzen van vele akkers op den esch rondom de dorpen op het dilu vium, reeds dateeren van het begin van onze jaartelling (Mr. D. Roessingh: Het gebruik en het bezit van den grond bij Germa nen en Celten). Niet alleen voor den betrokken eigenaar, maar ook voor de over heid, want het eigendomsperceel, d.w.z. het stuk grond, door vast staande eigendomsgrenzen ingesloten, is de eenige grondslag, waar op een goed Kadaster en een betrouwbaar hypothecair stelsel kun nen worden opgebouwd. 50 Jaar geleden is de Vereeniging voor Kadaster en Landmeet kunde met hooge idealen begonnen; laten ook wij deze idealen voor oogen houden en blijven streven naar een betere wettelijke regeling, maar laten wij tevens de nieuwe 50 jaar beginnen met het ijveren voor deze kleine verbetering, voor den grenspaal met het Rijks wapen, voor welks invoering geen wet noodig is en die de land meters in staat stelt, nog beter dan tot dusver, in hun dagelijksch werk, het heden en de toekomst te dienen en steen voor steen de grondslagen te leggen voor verbeteringen, die eens zullen komen, want welke verbeteringen dit ook mogen zijn, in welke richting deze ook gaan, steeds zullen deze vaststaande eigendomsgrenzen daarbij van onberekenbaar nut zijn, omdat deze grenzen het eigendomsper ceel bepalen, den grondslag, waarop alles berust. Ook voor ons, leden van K. en L., gelden de woorden op het monument op den afsluitdijk: „Een volk dat leeft, bouwt aan zijn toekomst". 95

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 227