Amsterdamsch Peil. C. W. VAN DER STERR, oud-Hoofd van den Landmeetkundige Dienst der Gemeente Amsterdam. Benamingen. Den naam N. A. P. kunnen wij thans missen. De namen, waaronder het Amsterdamsch Peil in den loop der eeuwen bekend staat, zijn: de Peyl, Stads Peyl (S. P.), Amster damsch Peil (A. P.), N. A. P„ waaronder wij zouden kunnen ver staan Normaal Amsterdamsch Peil en Normal Null (N. N.). De naam N.A.P. werd ingevoerd om de uitkomsten van de in 1875 aangevangen nauwkeurigheidswaterpassingen te kunnen onder scheiden van reeds voor dien tijd uitgevoerde waterpassingen, b.v. die van de in 1813 uitgegeven Verzameling van Hydrographische Waarnemingen van Generaal Krayenhoff. De meeste thans in gebruik zijnde hoogten betrekkelijk A. P. zijn uitkomsten van de nauwkeurigheidswaterpassing, zoodat het thans niet meer noodig is deze nog van andere uitkomsten te onderschei den en wij den verwarring stichtenden naam N. A. P. wel kunnen missen. Hoe dikwijls moet de vraag „Is N. A. P. iets anders dan A. P.?" worden beantwoord? De enkele uitkomsten van andere waterpas singen kunnen wel met een teeken worden gemerkt. De naam Normal Null (N.N.) wordt in Duitschland gebruikt. Het gebruik van het Amsterdamsch Peil in Duitschland is feitelijk de aanleiding geweest tot het uitvoeren van de nauwkeurigheids waterpassingen hier te lande. De oorspronkelijke merken. Van het oudste tot nu bekende merk vindt men melding gemaakt in de inscriptie eener kaart n.l. „Caarte van het Ye, vertoonende desselfs diepte voor en omtrent Amsterdam „Door 't Ys gepeylt in 't Jaar 1674, in de maanden Februari en Maert" en verder „welcke diepte genoomen is van de onderkant 96

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 228