Een en ander over de privaat- en publiekrechtelijke functies van het Kadaster. J. B. TH. VRIEND, notaris te Smilde. Aan het verzoek, tot mij gericht door de Redactie van het Tijd schrift voor Kadaster en Landmeetkunde, een bijdrage te willen leveren voor het Jubileumnummer, uit te geven ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van Vereeniging en Tijdschrift, heb ik gaarne willen voldoen. Evenwel kon ik destijds niet bevroeden, dat drukke ambtsbezig heden en andere omstandigheden het mij zoo moeilijk zouden ma ken, woord te houden. Den aanvankelijken opzet, een zoo volledig mogelijk overzicht samen te stellen, heb ik moeten laten varen. Ik hoop evenwel, dat het onderstaande de belangstelling van de lezers moge hebben en, voor zoover de daarin geuite beweringen aangaat, tot overdenking leiden. 1. De privaatrechtelijke functies van het Kadaster komen in hoofd zaak tot uiting bij transport en bezwaring van onroerend goed en bij de processen over den eigendom, zakelijke rechten en grens kwesties. Zoodra eenig onroerend goed moet worden overgedragen, bij scheidingen, ruilingen en hypotheekstellingen, is, behalve een on derzoek naar de bevoegdheid van verkooper, hypotheeksteller, enz., bij welk onderzoek het Kadaster met de Hypothecaire Boekhouding, door middel van het verkregen kadastraal extract met opgave van hypothecaire bezwaardheid, direct al een groote beteekenis heeft, noodig de omschrijving van het verkochte of te bezwaren object. En vooral hier biedt het Kadaster in zijn plans een niet genoeg te waardeeren gegeven. Het maakt het mogelijk, dat men zich, in verreweg de meeste ge vallen, zonder dat er een zweem van twijfel overblijft, kan over- 103

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 235