236 tuigen, dat door de vermelding van het nummer van het plan, het object der transactie nauwkeurig in de op te maken acte wordt om schreven. Om mij nog eens te overtuigen van de moeilijkheden, waarmee onze voorgangers in dezen te kampen hadden, toen het Kadaster nog niet bestond, heb ik een notarieele acte anno 1811 opgezocht, en, deze gelezen hebbende, den lust, die acte in extenso over te schrijven, niet kunnen weerstaan. De geheele inhoud is wel is waar niet ter zake dienende, hij geeft echter m.i. een interessant beeld van diverse zaken, die ook de lezers van het Tijdschrift voor K. en L. wel zullen interesseeren. Hieronder volgen dan een complete acte van transport en een uit- trekseltje uit een hypotheekacte: 104 „Voor Abraham Me ij er, Keizerlijke Notaris, residerende te Hogeveen, „Arrondissement Assen, Departement van de Wester Eems, en in tegenwoordig heid der nagenoemde en mede-ondergeteekende getuigen, zijn gecompareerd ten „mijnen kantore de schipper J. J. W„ wonende te Hogeveen, Canton Hogeveen, „dewelke verklaarde aan den mede-comparant M. K. S., mede woonachtig te „Hogeveen, voornoemd, en aldaar het bedrijf van schipper uitoefenende, in dato „den dertigsten Maart laatstleeden, uit de hand te hebben verkogt een Huis- „plaats, gelegen op het Hogeveen, tusschen het huis van den Comparant Ver- „kooper zoo thans door hemzelve wordt bewoond, en tusschen het huis van den „arbeider Roelof Lamberts, breed bijlangs den weg agt en dertig voeten „Hollandsche maat, beginnende drie en een halve voet van het huis van Roelof „Lamberts tot aan de mandelige gang ter breedte van tien voeten, of wel zoo danige breedte, als er, nadat de bovengemelde agt en dertig voeten zullen zijn „afgemeeten, zal consteren nog over te blijven tusschen deze grond en het huis „van den comparant verkooper geleegen, welke gang niet dan met volkomen „genoegen van den comparanten verkoper en kooper zal mogen betimmerd, maar „tot hun beider gebruik moet blijven leggen en ook door hun gezamentlijk moet „onderhouden worden. „Zijnde de diepte bepaald van voren van de weg af aan westwaarts tot aan „de beuken hegge ten Oosten om verkopers Hof staande. „Voorts een Hofgrond agter het huis van den kleermaker G. B. gelegen, zoo- „als dezelve bij de dag van verkoop is afgehaakt, bedragende een en veertig „voeten in de breedte, hebbende de aankoper het regt om bewesten de voorge melde beuken Hegge door de Verkopers Hof naar zijn aangekogte Hofgrond „agter het huis van gemelde G. B. gelegen te moogen gaan en met een kruiwagen „kruien, zullende de comparanten Kooper en Verkooper in de scheiding van „hunne Hoven mandeelig een Hegge zetten en onderhouden. „Zijnde deze grond door den verkooper J. J. W. aangekogt van den Brouwer „J. J. H. en Kinderen, woonachtig te Hierde in het Departement van den Opper-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 236