23 pas zijn toestemming zonder wijziging als blijkt, dat geen polygoon- punt of ander werk gestoord kan worden. Hierdoor zijn dus buitengesloten alle narigheden van storingen van verzekeringen, waar wij hier nog maar al te vaak last van hebben. Hoe duur de opzet van het „Leitungskataster" mogelijk ook we zen moge, op den duur werkt het toch oeconomisch. Ten eerste al, omdat het al het onnoodige meten voorkomt van allerlei diensten, zonder eenigerlei verband, en ten tweede, omdat het sterk zal bevor deren het samenwerken van de verschillende diensten bij het leg gen van waterleidingbuizen, enz. in een straat. Hoe vaak toch leest en hoort men niet, dat in Nederland een straat wordt gelegd, daarna weer opengebroken voor de waterlei ding, dan weer opnieuw gelegd, vervolgens weer opengebroken voor de gasbuizen, enz.,enfin, ik behoef het tafereel niet verder uit te beelden. Te Bazel zag ik toevallig een opengebroken straat; er kwamen nieuwe trottoirs, maar ook de tram was er Bezig, nieuwe riolen wer den gelegd en allerlei andere dingen werden tegelijkertijd behandeld. Alles was vooraf geregeld en bepaald. Resumeerende kunnen wij, dunkt mij, wel zeggen, dat het tegen woordige Zwitsersche kadaster, en waarvan ik het beste voorbeeld in Bazel zag, oplossing geeft voor alle moeilijkheden, die wij dage lijks in Nederland tegenkomen en dan met een volmaaktheid en een accuraatheid, waar wij niet anders dan de grootste bewondering voor kunnen hebben. Het vrij volledige overzicht, dat ik van het Kadaster te Bazel kreeg, heb ik in de eerste plaats te danken aan zijn chef, den Heer Kantonsgeometer E. K e 11 e r, die mij met de meeste bereidwilligheid toestond van alles inzage te nemen en mij tevens enkele exemplaren verstrekte van de legende van het „Leitungskataster" en een kopie der „Vermarkungstypen" en vervolgens zijn „Adjunkt" verzocht, mij rond te leiden. Bovendien dank ik dus mijn gegevens, zoowel mondeling als schriftelijk, aan den Heer Adjunkt Kantonsgeometer E. Reich, schrijver van de „Application pratique", behoorende bij de rekenmachine „Brunsviga". Met welk een te waardeeren wel willendheid en nauwgezetheid heeft hij mijn vragen beantwoord.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 23