Kadaster en Domeinen. CH. A. FETERIS, ingenieur-verificateur der Domeinen te Nijmegen. Als voornaamste grootgrondeigenaar in den lande, heeft het Staatsdomein van oudsher zoowel voor de vervaardiging en in standhouding van zijn kartografisch materiaal, als voor de uitvoe ring der voor zijn beheer noodige delimitatiewerkzaamheden ter op lossing en voorkoming van grens- en eigendomsgeschillen mede werking gehad van Kadasterlandmeters. Nadat destijds het financieel en privaatrechtelijk eigenaarsbeheer van alle Staatsdomeinen (ook van die, welke in materieel beheer bij andere Departementen waren) aan het dienstvak der Registratie was opgedragen, deed zich, ten behoeve van een richtig beheer, weldra de behoefte gevoelen aan speciale kaarten, waarop voor ieder ontvangkantoor der Registratie en Domeinen, de onder dat kan toor gelegen onroerende Staatsgoederen, systematisch gerangschikt naar hun boeking op de Domeinleggers, zouden zijn afgebeeld. Voor dien arbeid, de vervaardiging van 9000 kaarten 3000 stuks in triplo) werd opdracht verstrekt aan den kadastralen dienst; een poging, de Domeinkaarten hypotheekbewaringsgewijze te doen opmaken door de toenmalige landmeters van den kantoordienst met assistentie van de landmeters van den velddienst, mislukte, aange zien de op die wijze vervaardigde eenvoudige uittreksels uit de ka dastrale plans, geenszins bleken te beantwoorden aan de eischen, welke de Beheersdienst der Domeinen aan Domeinkaarten stelde. Dit had tengevolge, dat in het jaar 1865 een afzonderlijke dienst van kadasterpersoneel voor dat Domeinwerk werd ingesteld onder speciale eenhoofdige leiding van den landmeter van het Kadaster J. Kuypers (later benoemd tot ingenieur-verificateur en in die 111 „Talloos zijn de delimitatieschikkingen tusschen aangelanden en Domein; zeld zaam de processen.'' (Mr. H. G. Kronenberg „Rechts geschiedenis van den aanwas.")

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 243