246 constateeringswerkzaamheden. Aangezien in de praktijk echter bleek, dat het oeverconstatee- ringswerk zich geenszins leende voor gesplitste behandeling door verschillende ambtenaren, werden in het jaar 1896 bij circulaire 1156 die landmeters mede belast met het privaatrechtelijke gedeelte van dien arbeid, namelijk met het onderhandelen met oevereigenaren voor het verkrijgen van hun medewerking tot de grensregelingen en met het afsluiten van de desbetreffende delimitatiecontracten als vertegenwoordigers van het Domein. Door het brengen van alle oeverconstateeringswerkzaamheden in één hand werd een meer economische en vlotte afwikkeling van za ken mogelijk gemaakt. De rechtsverhoudingen tusschen den Staat en de oevereigenaren als gevolg van aanleg van Rijkswerken in rivieren vóór het jaar 1908, zijn neergelegd in de Publicatie van Hun Hoog Mogende ver tegenwoordigende het Bataafsche Gemeenebest van 24 Februari 1806; deze wet is echter alleen van kracht voor de landstreken, wel ke destijds tot de Bataafsche Republiek behoorden. Voor de nadere bijzonderheden omtrent den aard en het eigen aardig karakter der oeverconstateeringswerkzaamheden en voor de rechtsbeginselen, welke hiervoor gelden, verwijs ik naar de artikelen van mijn ambtsvoorganger E. Rieuwerts de Vries in dit Tijdschrift (jaargangen 1893 en 1899). Ondanks sommige door de jurisprudentie ten nadeele van den Staat uitgelegde bepalingen van genoemde Publicatie, heeft het de- limitatiewerk langs de groote rivieren, onder vigueur dezer Wet door de daarvoor aangewezen landmeters uitgevoerd, een gunstig ver loop gehad. Waar voordien de Domeinpachters in het onzekere verkeerden omtrent den omvang der verpachte aanwassen en geenszins gevrij waard waren tegen usurpeerende aangelanden, zijn thans als resul taat van het delimitatiewerk regelmatige eigendomsverhoudingen geschapen, welke de pachtwaarde der aanwassen ten goede zijn ge komen; in de plaats van de vroegere onzekere en betwistbare be grenzingen zijn contractueel vastgestelde op het terrein afgepaalde vaste grensscheidingen ontstaan, waardoor allerlei eigendomsge schillen zijn voorkomen of tot een bevredigende oplossing werden gebracht. In het jaar 1908 werd de meergenoemde Publicatie van 1806 ver- 114

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 246