248 nemen van een algeheele delimitatie van dien zeeboezem, ter ver mijding van latere beheersmoeilijkheden; deze werkzaamheden, in clusief het leggen van den technischen grondslag langs de Zuider zeekusten, werden opgedragen aan den Technische Dienst der Domeinen. Bij gebreke aan wettelijke bepalingen, welke het Domeinbestuur in staat stellen ook zonder medewerking der kusteigenaren delimi- tatielijnen langs de Zuiderzee vast te stellen, zijn de landmeters der Domeinen, met die werkzaamheden belast, gehouden uitsluitend langs minnelijken weg de medewerking der aangelanden tot grens- vaststelling tot stand te brengen; als rechtsgrond geldt voor die werkzaamheden alleen het B.W. en de rechterlijke beslissingen, op dat gebied betrekking hebbend. Dit grensregelingswerk draagt, evenals alle delimitatiearbeid, een subtiel karakter; het laat zich be zwaarlijk forceeren, terwijl het door verkeerd opgezette actie of on tactvol optreden gemakkelijk gestagneerd of tot onvruchtbaarheid gedoemd kan worden. In veler belangstelling staan in de laatste jaren in de noordelijke provinciën de door het Domein in de Wadden en in de Lauwerszee ondernomen landaanwinningen. Deze werken bestaande uit het systematisch aanleggen van dammen en greppels in de daarvoor in aanmerking komende wad- strooken, gevolgd door ophooging van de tusschen deze greppels gelegen oppervlakten met de door de vloedgolf aangevoerde en in de greppels bezonken specie - werden in vroeger jaren in hoofd zaak door de aangelanden of hun combinatiën uitgevoerd zonder in menging van Staatswege. Dit had tengevolge, dat op verschillende plaatsen geregeld groo- te wadstrooken in bewerking werden genomen, met voorterrein in Waterschapsverband werden gebracht en kadastraal werden te- naamgesteld van belanghebbenden, zonder dat met de rechten van den Staat op de Wadden rekening werd gehouden. Toen destijds na het tenietgaan eener concessie tot landaanwin ning op een groot deel der Wadden tusschen Ameland en Fries land deze terreinen weder in direct beheer aan het Domein terug vielen, rees de vraag, op welke wijze de Staat zijn eigenaarsrechten op de Wadden verder zou hebben te handhaven. Het is de onmiskenbare verdienste van den toenmaligen ingenieur verificateur der Domeinen E. Rieuwerts deVries geweest, in 116

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 248