250 Na een negenjarige periode van begreppeling, waarbij als ge volg van een meer systematisch geregelden afvoer van het vloed water na de slibafzetting, de gronden sneller droog kwamen te lig gen en meer aan de gunstige inwerking van licht en lucht waren blootgesteld, zijn in de Lauwerszee en eveneens langs de Friesche kust onder Ferwerd volgens deze methode resultaten bereikt, welke de belangstelling van landbouwdeskundigen hebben gewekt en de verwachtingen verre hebben overtroffen; de rauwe slikken aldaar zijn in die periode door de aanwasbevorderende landaanwinnings- werken herschapen in vruchtbare kwelders. Het succes van deze methode van landaanwinning had tenge volge, dat ook op andere plaatsen langs de Friesche en Groningsche kusten soortgelijke werken in behandeling werden genomen, waarbij hetzelfde systeem werd gevolgd. Begrijpelijkerwijze hebben deze door het Domein met succes uit gevoerde werken, benevens de intusschen op verschillende plaatsen met aangelanden gesloten delimitatiebeschikkingen, er zeer toe bij gedragen de rechten van den Staat op de Wadden, welke, als ge volg van de voornoemde voor het Domein ongunstige rechterlijke beslissingen, in het gedrang waren gekomen, opnieuw te grond vesten en het beheer dier objecten in regelmatige banen te leiden. De met handenarbeid plaats vindende bewerking der slikken leent zich bovendien bij uitstek voor uitvoering in werkverschaffing, zoodat in het tegenwoordige malaisetijdperk een buitengewoon ge schikt object voor werkverruiming ontstaan is, hetwelk op grond van de bereikte landaanwinningsresultaten met vertrouwen wordt aanvaard, ter bestrijding van de werkloosheid en ter vermeerdering van cultuurgrond in het Noorden des lands. De landmeter, die zich voor de opdracht gesteld ziet, de netelige delimitatiewerkzaamheden voor het Domein tot een goed einde te brengen, vindt hierin geen gave vastomlijnde taak; het welslagen van zijn arbeid is niet alleen afhankelijk van de richtige uitvoering van technische werkzaamheden, maar wordt mede beinvloed door vele nevenfactoren, welke hem zoowel op technisch als op privaat rechtelijk gebied voor zeer interessante vraagpunten stellen. In de eerste plaats heeft hij, na grondig onderzoek en beoordee ling van verschillende gegevens en mede aan de hand van den ter reinstoestand, de grenzen in kwestie zelf te formeeren en, rekening houdende met de rechten van den Staat en met de belangen van 118

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 250