251 andere takken van dienst, overeenstemming met belanghebbenden te zoeken; hij moet daarbij toonen volkomen vertrouwd te zijn met het aanwasrecht en tact aan den dag leggen bij het voeren van on derhandelingen met allerlei eigenaren, corporatiën en openbare li chamen. Vele besprekingen zijn met het delimitatiewerk gemoeid; een taai geduld en overredingskracht door argumentatie, benevens de vaste wil om de eenmaal aangevatte onderhandelingen ondanks tegen werking tot een goed einde te brengen, zullen hem te stade komen om uiteindelijk de handteekeningen der wederpartij op zijn delimi- tatiecontracten te verkrijgen. Hij heeft zich te onthouden van militant optreden en, hoewel als partij voor het Domein handelende, zorg te dragen als bemiddelaar bij de grensgeschillen ook het vertrouwen der wederpartij te winnen en bij de besprekingen een sfeer te scheppen, gunstig voor gemeen schappelijk overleg. Gedurende de laatste 50 jaar heeft de voor het Domeinwerk ge specialiseerde landmeter van het Kadaster (landmeter der Domei nen) zich, mede als gevolg van zijn neofiscale ambtelijke geaardheid en van zijn praktische geschiktheid om op het terrein aan partijen alle ter sprake komende inlichtingen te verschaffen, de rechte man op de rechte plaats getoond voor het in der minne oplossen van eigendoms- en grensgeschillen ten behoeve van het Domein en voor het afsluiten van delimitatieschikkingen als vertegenwoordiger van den Staat. Als gevolg van zijn kadastrale bevoegdheden tevens zorg dra gende voor opmeting van de door hem overeengekomen grensschei dingen naar de kadastrale voorschriften waardoor dubbele meting vermeden wordt) en bovendien belast met de kadastrale toepassing der door hem namens den Staat gesloten grensregelingscontracten, verricht de landmeter zoodoende op de meest economische wijze, zonder versnippering van arbeid, alle noodige werkzaamheden, welke bij het delimitatiewerk te pas komen. Zijn arbeidsveld heeft zich gedurende de laatste 50 jaren voort durend uitgebreid en zijn werkzaamheden vormen een onmisbare schakel in het Domeinbeheer. Dat zijn arbeid vruchten heeft gedragen, moge blijken uit de in den aanhef van deze verhandeling gestelde clausule, voorkomende in het proefschrift, getiteld „Rechtsgeschiedenis van den aanwas" 119

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 251