255 len, waarin de grafische afbeelding nog te onnauwkeurig zou zijn, altijd teruggetast kan worden op de getallenwaarden, waaruit de afbeelding is opgebouwd. Pas dan kan men juiste conclusies uit een kaartbeeld trekken, indien men de wijze van zijn ontstaan, welke direct verband houdt met het doel, kent. Daarom mag men uit de oude kadasterkaarten, welke voor een fiscaal doel werden vervaar digd en daarom aan geen hooge eischen van nauwkeurigheid be hoefden te voldoen, ook slechts gevolgtrekkingen maken ten aan zien van de juiste ligging van eigendomsgrenzen, waarbij twijfel en de noodige reserve betracht moeten worden. De daarmede in strijd zijnde werkmethode bij vele technische gemeentediensten, berust op ondeskundigheid. Het genoemde doel van de invoering van het Nederlandsche ka daster was een regelmatige verdeeling van de grondbelasting te be vorderen. Wel werd ook voor dien tijd grondbelasting geheven, maar omdat deze voor de onroerende goederen afhankelijk was, en nog is, van twee factoren, n.l. de grootten der eigendommen en de belastbare opbrengst per ha en omtrent den eersten factor geen be trouwbare gegevens bestonden, lag het voor de hand, dat de om slag dier belasting naar de kadastrale uitkomsten groote veranderin gen teweeg zou brengen. Dat landmeetkundige werk, het opmeten van het geheele land en het bepalen van de grootten van alle per- ceelen, in enkele tientallen jaren, gezien in het licht van den toen- maligen stand der geodetische wetenschap en de zeer beperkte hulp middelen, vervult ons thans, nu het een eeuw lang getoetst is, nog steeds met bewondering. Meer dan 20000 kaarten van 100 bij 66 cm, welke voortdurend worden bijgehouden, geven een perceelsgewijze afbeelding van het geheele grondgebied van Nederland. Indien de taak van het kadaster even beperkt gebleven ware, zouden ze thans nog ruimschoots voldoende zijn voor dat doel. Maar reeds in 1838 werd het kadaster tevens dienstbaar ge maakt voor de verzekering van de rechten van eigendom en andere zakelijke rechten. Voor de landmeetkunde vloeide hieruit voort het vastleggen der grenzen, zoodat deze op feitelijke gegevens te allen tijde bij verloren gaan gereconstrueerd kunnen worden. Verdwijnen van grensteekenen zoowel te kwader als te goeder trouw vindt al tijd plaats. Reeds bij het Oude Volk werd hij vervloekt, die zijns naasten landpale verrukt. (Deut. 27 17). Te lang heeft, zooals hiervoor reeds werd opgemerkt, de kadastrale dienst verzuimd, de 123

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 255