256 conseqenties, welke uit die wettelijke verbreeding der doelstelling voortvloeiden, te trekken. Het is daarom een des te verheugender feit, dat juist in de laatste tien jaren op systematische wijze een technische grondslag voor de metingen wordt opgebouwd, waardoor op wetenschappelijk gefundeerde wijze verloren gegane grenzen met groote nauwkeurigheid en zekerheid opnieuw kunnen worden uitgezet. Met de verbetering der techniek stijgt ook de waarde der metingen in rechten. Tegen den invloed der verjaring bij verschui ving van grenzen dienen belanghebbenden zelf te waken door deug delijke afpaling. Zoolang geen wettelijke verplichting daartoe be staat, is het juist gezien van den kadastralen dienst, deze zooveel mogelijk te bevorderen. Maar er is ook nog een andere weg voor den kadastraal landmeetkundigen dienst om onrechtmatige bezits- vermeerdering tegen te gaan. Zooals bekend huldigt onze wetgeving het negatieve hypotheekstelsel, waarbij het onderzoek naar den rechtstoestand van de onroerende goederen geheel aan belangheb benden wordt overgelaten. Dit gemis aan ambtelijken waarborg bij het onderzoek, eenerzijds van den omvang, anderzijds van de rech ten zelf, brengt mee, dat de inrichting van de openbare registers en de duidelijkheid der kadastrale kaarten zoodanig moeten zijn, dat belanghebbenden ook inderdaad in staat zijn het onderzoek zelfstan dig in te stellen. Op dezen grond is de stelling niet te gewaagd, dat juist het negatieve stelsel een sterken aandrang tot hermetingen wet tigt. Kaarten van 1 a 5000 van kommen van dorpen, zooals er helaas nog voorkomen, kunnen bezwaarlijk geacht worden eigen onderzoek door belanghebbenden mogelijk te maken. Een uitgebreid terrein voor de landmeetkunde vormen de tech nische kaarten. Ook hier is wederom, zooals we zullen zien, een nauw verband gelegd met de kadastrale landmeetkunde, speciaal bij de landmeetkunde in dienst van den stedenbouw. Niemand zal te genwoordig meer betwisten, dat het ook tot de bestuurstaak van de gemeenten behoort, bij de uitbreiding der bebouwing regelend op te treden. Hiervoor zijn duidelijke en goede kaarten noodig, waarop naast het bestaande stadsbeeld ook de gedachte ontwikkeling in de toekomst moet voorkomen. Met velerlei factoren heeft de ont werper daarvan rekening te houden, maar het vervaardigen der oor spronkelijke kaarten met de bestaande bebouwing en wegen, is, evenals het overbrengen op het terrein van de geprojecteerde nieu- 124

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 256