262 dat bij onteigening tusschen beide overeenstemming moet bestaan. Ook hier dus weer vastkoppeling van de onteigeningsprocedure aan den kadastralen dienst. En wederom staan hier twee wegen open om het beoogde resultaat te bereiken: öf opmeting door den kadastralen dienst zelf, óf opmeting door een anderen dienst in samenwevking met den kadastralen dienst. Deze laatste weg is gekozen bif den voor eenige jaren in het leven geroepen Landmeetkundige Dienst van den Rijkswaterstaat. Met het voorgaande, gevoegd bij de Rijksdriehoeksmeting, den Landmeetkundige Dienst der Domeinen, de Ruilverkaveling en de Fotogrammetrie, welke in afzonderlijke artikelen behandeld worden, is een overzicht van de dagelijks voorkomende functie van de land meetkunde gegeven. Incidenteele toepassing komt voor bij groote droogmakingen (dijken en verkavelingen in het IJselmeer) en bij bruggenbouw over de groote rivieren (zeer nauwkeurige afstandsbe paling der brughoofden)Ook de richting der antennes voor de uit zending naar Indië, om de sterkst mogelijke ontvangst te verzekeren, werd landmeetkundig berekend en vastgesteld. Het behoeft niet nader vermeld te worden, dat vorenstaand over zicht nog aangevuld kan worden met groote ontginningen, afgra vingen, boschaanplantingen, enz., in het algemeen met alle werken, waarbij een bodemkaart een noodzakelijk vereischte voor de uitvoe ring is. Steeds is het doel een gedeelte van het aardoppervlak gra fisch of in getallenwaarden voor te stellen of omgekeerd een gra fische voorstelling op het terrein over te brengen. Door kaarten zijn we in staat een overzicht van een groot geheel te krijgen en het ver band tusschen de onderdeelen op de juiste wijze te behouden. Topo grafische en verkeerskaarten zijn daarvan mede duidelijke voor beelden. Hoe zal de verdere ontwikkeling van de landmeetkunde in Neder land zijn? Voorspellen is gevaarlijk, vooral in een historischen tijd als de tegenwoordige, waarin het geheele staatkundige en economische leven als het ware bij den dag leeft. Maar ten slotte zal in eiken staat de landmeetkunde beoefend moeten worden, al zal zulks in de eene staatshuishouding meer het grond-gebruik betreffen, in de andere meer de individueele eigendomsrechten dienen. Veel zal, wat ons land betreft, de toepassing van de landmeet kunde afhangen van de organisatie van den kadastralen dienst, want 130

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 262