266 we voorloopig het woord ruilverkaveling tevergeefs; het zal pas in 1903 zijn intrede doen, als de commissie „Ontginning" waarover later het door haar in studie genomen onderwerp het best met „ruilverkaveling" meent te kunnen omschrijven. Maar wel worden we in de eerste aflevering van den eersten jaar gang, door den redacteur I. Boer H.zn., in zijn artikel „Het Ka daster in Duitschland", bekend gemaakt met „omvangrijke land- verbeteringen, door het maken van een nieuw traject van wegen, vaarten, beken enzgepaard met een rationeele indeeling en verdeeling van den bodem tusschen de verschillende eigenaars naar verhouding van hun waarde-aandeel en onder opheffing of verzachting van zakelijke lasten." Het verheugt ons, de zaak welke ons ter harte gaat, reeds zoo spoedig te zien ingeleid, maar verdere lezing doet ervaren, dat de schrijver zijn mededeelingen en de daaraan voorafgaande alge- meene economische beschouwingen noodig had om ons te voeren naar het Pruisische grondboekstelsel en naar Pruisische werkmetho den en voorschriften. We zullen voorloopig eventueele actie voor „omvangrijke land- verbeteringen" in de eerste plaats moeten zien als onderdeel in het streven naar een bewijskrachtig Kadaster en naar betere opleiding van den landmeter. Geheel in deze lijn is dan ook de eerste poging van den landmeter C. W. H o f f m a n n, om belangstelling te wekken voor „landver- legging", door een voordracht, gehouden op de algemeene vergade ring in 1889 (jrg. 1890 blz. 181-195). De spreker gaat bij zijn onderwerp „Indeeling van terreinen en afpaling van eigendomsgrenzen" uit van stellingen van Gom- bault en Engelmann betreffende splitsing van eigendoms- en belastingkadaster stellingen door de algemeene vergadering in 1888 tot de hare gemaakt en hij vraagt zich af, of de terreinen met verspreiden en versnipperden eigendom niet in hooge mate be zwaren zullen meebrengen bij invoering van een eigendomskadaster. De aandacht wordt gevestigd op de onzekerheid van kromme en gebogen grenzen, de gebrekkige afpaling daarvan en den tijd, welke ze voor opmeting vorderen. Zoo komt spreker tot de „Kommassation" of „Zusammenlegung 134

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 266