26 Heideberm en boschperceel zijn in elkaar vergroeid en maken het zoeken naar een afscheiding onmogelijk. Ingelicht in den loop der jaren door den kadastralen dienst, en, evenals een groot deel der bevolking, overtuigd van de noodzake lijkheid tot stuiting dezer versmallingen, nu het verkeer de volle breedte der wegen gaat opeischen, kostte het aan het gemeentebe stuur dan ook weinig moeite de aangevraagde credieten door den Raad te zien goedgekeurd en, evenals te Doetinchem reeds was ge schied, werd een civiel-landmeter aangesteld om de gegevens voor den nieuwen wegenlegger te verzamelen en ten opzichte van de grenzen positief werk te verrichten. Het is niet onwaarschijnlijk, dat meer gemeentebesturen in den Gelderschen Achterhoek, aangelokt door de bescheiden voorwaarden, waarop deze meetkrachten, door de tijdsomstandigheden gedwongen, zich beschikbaar stellen, tot het aanstellen van een civiel-landmeter zullen overgaan. Het behoeft geen betoog, dat het werk van den gemeente-land meter ten opzichte van de weggrenzen weinig nuttig effect zal op leveren, indien niet een innige samenwerking met den kadastralen dienst plaats heeft, een samenwerking, die zou kunnen berusten op de eenigszins ruim opgevatte min. miss. dd. 30 Oct. 1924 no. 81, waarbij aan de gemeentebesturen kostelooze inzage van kadastrale stukken ten hypotheekkantore wordt verleend, welke stukken be trekking hebben op veranderingen, die in het loopende dienstjaar zijn toegepast en nog niet in de gemeentestukken zijn bijgewerkt. Bij het opmaken van een acte van grensregeling zal de gemeente landmeter toch van deze veranderingen op de hoogte moeten zijn. Deze samenwerking behoort verder elke tegenspraak tusschen de kadastrale en de gemeentelijke gegevens te voorkomen en zal dus bij de delimitatie reeds haar vruchten moeten afwerpen. Bij de grensregeling dient de gemeente een ruim standpunt in te nemen en ten einde eenige normalisatie van minuutwegen te kunnen toe passen, zal in de praktijk overeenkomstig art. 10 van het Wetsont werp 1906 op de Grensregeling moeten worden gehandeld. Het ge meentebestuur van Gorssel geeft blijk van een juist inzicht ten op zichte van een blijvend resultaat en na overeenstemming met de eigenaren worden betonnen grenssteenen geplaatst, die op hun beurt wederom aan Kadsteenen worden vastgelegd, zoodat tevens gewerkt wordt in de richting van den door het Kadaster zoo hevig begeerden completen technischen grondslag.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 26