270 op zijn beurt tot het voorzitterschap wordt geroepen, de redactie, welke door hem sedert de oprichting der Vereeniging op voorbeel dige wijze is gevoerd, neer. Deze gebeurtenis inspireert Hof f- m a n n tot zijn artikel: ,,Een terugblik op negentien jaren van Ver- eenigingsleven" (jrg. 1903). Hieruit is het, dat we enkele aanhalingen willen geven. „Wij strij den voor een groot volksbelang; het kadastrale vraagstuk is in om vang nog toegenomen, de strijd loopt niet langer alleen over de ver nieuwing van het Kadaster en over de hervorming van ons stelsel van openbaarheid van de eigendomsverkrijging; nog een derde vraagstuk, thans een van economischen aard, dat zich aan deze bei de heeft toegevoegd, zal binnen afzienbaren tijd oplossing eischen; t.w. „de vermeerdering van ons nationaal vermogen met millioenen schats". De ruilverkaveling nadert met rassche schreden en wij zijn on voorbereid!" En verder: „Aan de Commissie „Ontginning" van het Nederlandsch-Land- bouw-Comité komt de eer toe, dat probleem door het rapport n°. 159 „Maatregelen tot het verkrijgen van beter afgeronde eigendommen" aan de orde te hebben gesteld. Uit deze agronomische hervorming, die hier te lande onder den naam „ruilverkaveling" bezig is zich baan te breken, vloeit noodwen dig „het Kadaster met bewijskracht" voort; het behoeft dus niet te bevreemden, dat onder haren invloed, de Vereeniging voor Kadaster en Landmeetkunde in de laatste vier jaren een bloeitijd van activi teit intrad" „Het „rapport 159", zooeven vermeld, gaf aanleiding aan het Be stuur onzer Vereeniging tot het inzenden (1899) eener memorie over het onderwerp „ruilverkaveling" bij den Heer Directeur-Gene raal, chef der Afdeeling Landbouw, welke toenmaals nog onder het Departement van Binnenlandsche Zaken ressorteerde. De Directeur-Generaal stelde de memorie in handen van het Ne- derlandsch Landbouw-Comité ter kennisneming en met verzoek haar uit te reiken aan den voorzitter der Commissie „Ontginning". Een gevolg van een en ander was, dat de voorzitter der Vereeniging voor Kadaster en Landmeetkunde en de Redacteur van haar Tijdschrift door het Dagelijksch Bestuur van het Nederlandsch Landbouw- Comité in 1900 werden uitgenoodigd mede zitting te nemen in die 138

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 270