Onze relaties met het buitenland. Beschouwing over internationale invloeden en betrekkingen, ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Vereeniging voor Kadaster en Landmeetkunde. J. M. H. HEINES, landmeter van het Kadaster te Maastricht. Een ontwaken. Wij allen kennen De Beweging van '80 in onze vaderlandsche letterkunde, die opleving, welke kwam als een reactie op veel wat duf was en suf, om niet te zeggen benepen. Natuurlijk kwamen die opstuwende krachten toen zoo maar niet in eens. Tevoren reeds werkten bepaalde invloeden, hieronder vooral invloeden van bui- tenlandsche schrijvers, die het besef wekten van achterlijkheid hier. Bovendien deden zich toen meer verschijnselen van geestelijken aard voor, de opleving zat een beetje in de lucht, immers ook op ander terrein dan de letterkunde was verhoogde activiteit merkbaar; op politiek terrein b.v., was niet in 1878 te Amsterdam de eerste sociaaldemocratische vereeniging gesticht, en werd niet in 1881 de Sociaaldemocratische Bond geboren? In de landmeetkunde en de haar aanverwante gebieden, waar vóór dien tijd een min of meer dommelige rust had geheerscht, valt omstreeks 1880 eveneens een ontwaken te constateeren. Eenige feiten: in 1878 vindt plaats het eerste internationale landmeterscongres; in 1879 wordt in het leven geroepen onze Rijkscommissie voor Graadmeting en Waterpassing; in 1881 verleent koningin Victoria aal The Surveyors' Institution het handvest, waardoor de leden het uitsluitende recht op den titel Chartered Surveyor verwerven; in 1881 verschijnt de Pruisische Anweisung IX; en als zijdelings met de landmeetkunde verband houdende in 1878 verschijnt bij ons de wet op de vernieuwing der hypothe caire inschrijvingen; in 1879 de wet op de herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen. Feiten als deze markeeren door hun belang en vooral door hun 150

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 282