283 samenvallen, terwijl ze oogenschijnlijk toch geheel los van elkaar staan, de opleving. Op de feiten zelf behoeven wij hier niet in te gaan, wel verdient aandacht de omstandigheid, dat sommige betrek king hebben op ons land, andere op het buitenland. Dit doet ons denken aan wat zich voordoet in de landmeetkunde bij het leggen van een grondslag voor een groote meting. Laten wij een oogenblik daarbij verwijlen. punten Als de landmeter een terrein van grooten omvang moet opmeten, nVet" zet er een mathematische figuur overheen, een ijl weefsel of net- gono- werk, dat ontstaat door het verbinden van de vaste punten die hij evas. kiest. Een aantal van die punten ligt aan den rand van het terrein en eenige, zoo niet de meeste van deze kiest hij zoo, dat zij buiten het op te meten terrein liggen. Aldus geschiedde ruim honderd jaar geleden bij de gemeentesgewijze in-kaart-brenging van ons land en aldus geschiedt het nog. Door deze handelwijze wordt de opdracht op de beste manier uitgevoerd en latere opdrachten betreffende aan grenzende terreinen kunnen er economischer door worden uitge voerd, immers dan kan de oorspronkelijke figuur gemakkelijk wor den uitgebouwd of een nieuwe er gemakkelijk aan worden ver bonden. Is het wonder, dat de landmeters geneigd zijn het net hunner be langstelling verder uit te spannen dan het gebied dat besloten is door de landsgrenzen! Dat dit tegenwoordig zoo is, bij den thans overal geldenden eisch tot intensiveering en bij de vele uitwisselingsmogelijkheden, ligt voor de hand, maar ook onder de landmeters van vijftig, zestig jaar geleden waren er, die hun inzicht hadden verruimd, doordat zij aan rakingspunten hadden gezocht met de vakwetenschap in het buiten land. Het „Archief voor het Kadaster 1874/ 5), de voorlooper van ons Tijdschrift, is daar om het te bewijzen. In de geodesie was toen al heel wat aan het veranderen; in het bijzonder waren het onze oostelijke buren, die nieuws leverden, of laten wij liever zeggen denkende aan de namen F. G. Gauss en Jordan die wetenschappelijke prestaties leverden, welke op het werk van den landmeter in ieder land ten slotte invloed moesten hebben, gres Frankrijk, de bakermat van ons kadaster, leverde, voor zoover Jifs ons bekend is, toen geen dikke boeken over geodesie. Toch ge beurde daar iets. In 1878 vond te Parijs het eerste internationale landmeterscongres plaats. 151

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 283