285 richting In een drukbezochte vergadering te Amsterdam op 20 en 21 Oc- lge :z tober 1884 werd de oprichting der Vereeniging voor Kadaster en aster en Landmeetkunde een feit. Dat was het werk van eenige vooraan- cunde. staande kadastermannen, onder wie in de eerste plaats moet worden genoemd de verleden jaar overleden J. J. de K o n i n g h. Als hoofddoel stond op den voorgrond de ontwikkeling van het kadaster. Hoe de vereeniging zich van hare taak heeft gekweten, gedurende een halve eeuw, zal een andere pen, elders in dit feest nummer, beschrijven. Over één zaak, die onmiddellijk met die op richting verband hield, kunnen wij hier niet zwijgen, over deze na melijk, dat er door werd mogelijk gemaakt de uitgifte van het Tijd schrift voor Kadaster en Landmeetkunde. ei Tijd- Een zaak van belang, de uitgifte van een eiqen orqaan!, moqelijk tchrift. j - 1 geworden nu er thans ordening was in het streven der landmeters en nu er de geldmiddelen voor beschikbaar waren. In den eminen- ten I. Boer Hz., die vóór 1884 zich reeds er van bewust was „dat de landmeters moesten worden doordrongen van de vorderingen op landmeetkundig gebied, wil het kadaster aan de veelzijdige eischen voldoen vond het zijn eersten redacteur. Afgescheiden van het onderwerp dat ons hier bezig houdt, zou den wij de beteekenis van ons Tijdschrift hier kort willen samen vatten; wij formuleeren dan aldus: het beteekent ten eerste versterking van den band tusschen de leden van de vereeniging; ten tweede schakel tusschen de theorie en de praktijk; ten derde drager van den vooruitgang van het vak. Dit laatste dan zoo te verstaan, dat eenerzijds de lezers er door op de hoogte wor den gebracht van nieuwe denkbeelden, die nog niet in het eigenlijke leerplan van de opleiding zijn opgenomen, en dat het anderzijds (naast de waardevolle „praktische" opstellen) nu en dan brengt wetenschappelijke artikelen van medewerkers, die staan in het hoo- ger onderwijs (Boers bekende artikelen over het ius constituen- dum inzake den grondeigendom behooren natuurlijk ook tot deze categorie), en dat het daarenboven een kampplaats biedt voor eer lijke discussie over allerhande nieuwigheden. En terugkeerende tot het onderwerp dat ons hier bezig houdt, valt te constateeren, dat het vooral de redactie van het Tijdschrift was, die aanraking zocht en verkreeg met het buitenland. Dit ligt in zekeren zin voor de hand; landmeten is de kunst van het toe-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 285