290 verzocht, aan de bespreking deel te nemen; deze trad toe tot het voorloopige comité, waarin, behalve enkele Franschen, een En- gelschman, een Belg en een Zwitser hadden zitting genomen. Dit maal was men niet te werk gegaan op een vaag plan, maar doelbe wust en met scherp omlijnde voorstellen. De internationale organi satie zou worden een bond van vereenigingen en den naam dragen van Internationale Landmeters-Federatie. Op haar algemeene ver gadering van September 1926 besloot de Vereeniging voor K. en L. tot aansluiting hierbij; onze vereeniging kan dus als mede-oprichtster worden beschouwd van de Federatie; deze moet geacht worden te zijn ontstaan in October 1926, toen in een zitting van het congres te Parijs de statuten werden aangenomen. Met deze Federatie was dus een duurzame internationale sa menwerking tot stand gekomen op het gebied van de lagere geode sie en het kadaster. De weg voor nauwere aanraking tusschen de vakgenooten uit verschillende landen was er door geëffend; goede denkbeelden en onderzoekingen van elders en verkregen resultaten zouden gemakkelijker bij anderen bekend raken en aan anderen ten goede kunnen komen; wellicht zelfs zou de Federatie, terwijl alle politiek buiten de deur gesloten blijft, een klein steentje kunnen bijdragen tot het gebouw van den wereldvrede. De moeilijkheden bij een internationale organisatie zijn echter niet gering de gedachte aan factoren als „de taal" en „de kosten zal dit onmiddellijk doen beseffen maar de organisators toonden doorzettingsvermogen; het eerste internationale congres van de Fe deratie (in de geschiedenis der landmeetkunde het derde) vond reeds plaats in October 1926! Congres Het Volkenbondsinstituut voor intellectueele samenwerking had ,926' er zijn zalen voor beschikbaar gesteld. Deelnemers uit 21 landen kwamen op dat congres bijeen. Besproken werden het kadaster en de grondeigendom, de meetmethoden en de instrumenten, de uni ficatie der in gebruik zijnde notaties, de positie en de opleiding van den landmeter. In commissies was de behandeling van al deze onder werpen voorbereid. De beraadslagingen werden afgewisseld door voordrachten en excursies. Een tentoonstelling van instrumenten en kaartwerk was aan het congres verbonden, waarop ook Neder land behoorlijk voor den dag kwam, en eenige feestelijke samen komsten ontbraken niet aan het programma. Dat eerste congres der Federatie is een succes geworden, niet het 158 v

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 290