291 minst voor de initiatiefnemers, de Franschen, die als indirect gevolg korten tijd daarna het zoo gewenschte staatsdiploma voor landmeter zagen ingevoerd. De vakgenooten uit andere landen konden er ook heel wat leering uit trekken en de persoonlijke connecties, die op een congres worden geboren, zijn niet zelden van waarde. Ondanks de verschillen in de wetgevingen en in de uitoefening van het vak, blijken er tal van vragen te zijn, die zich zoowel elders als bij ons voordoen; en voorlichting wordt door zulke connecties vergemakke lijkt. Natuurlijk beschouwt de Intern. Federatie het ook als een harer eerste plichten, de uitwisseling van de vakliteratuur te bevorderen, iseiing Dat kennisneming van de buitenlandsche vakliteratuur verhelde- hten. rend werkt, komt het best uit door het noemen van een concreet geval. Bij een grenskwestie kwam naar voren de vraag, of de vordering tot afscheiding op grond van art. 678 B. W. ook toelaatbaar is als de grens zelf in ligging onzeker is, voor het geval dus, dat er geen grensteekens aanwezig zijn, of wel aanwezig maar aangevochten. Er werd van één zijde beweerd, dat voor dit geval de actio finium regundorum niet op haar plaats was en hier alleen revindicatie kon gelden. Bij revindicatie zou de eischer hebben te bewijzen dat de grond zijn eigendom was tot een door hem aangewezen lijn, terwijl bij de afscheidingsactie dit niet noodig was: de ligging der grens zou dan toch door den rechter moeten worden vastgesteld uit hem overge legde akten of kaarten, uit bezitstoestand, uit getuigenverklaringen. Voor den uitleg eener onduidelijke wetsbepaling kunnen vaak ar gumenten worden ontleend aan de geschiedenis harer totstandko ming, en waar nu het genoemde artikel via 646 van den Code civil uit het Romeinsche recht stamt, was het juist toen buitengemeen interessant in het Journal des Géomètres-Experts Francais een studie te lezen over de afpaling bij de Romeinen, waaruit bleek, dat de actio finium regundorum waarschijnlijk reeds stammende uit de wetten der twaalf tafelen toegepast werd niet slechts als de grens zelf in ligging zeker was en uitsluitend de grensteekens ontbraken, maar ook als de grens onzeker was en er dus het eigendomsrecht op een strook gronds in discussie was. En eenige maanden hierna kon men in de Allgemeine Vermes- sungs-Nachrichten een artikel aantreffen, getiteld „Das Grenzfest- stellungsverfahren nach dem Bürgerlichen Gesetzbuch", in dit ver- 159

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 291