293 cus en aan die van het economisch verkeer voldoet, igres Een uitstekende gelegenheid om van nabij kennis te maken met lich Zwitsersche kadaster bood het congres, dat de Internationale Landmeters-Federatie hield in 1930 te Zürich. Daar werd de ge- heele inrichting van het Zwitsersche kadaster in het licht gesteld, niet slechts de juridische en administratieve kant, ook de technische. Het congres was vooral belangrijk, omdat de deelnemers er op uit nemende wijze kennis konden nemen van de jongste ontwikkeling der instrumenten en de daarmee gepaard gaande veranderingen in de kadastrale techniek. Een uitgebreide tentoonstelling gaf alle nieu wigheden te zien, de veelvuldige toepassingen van optische hulp middelen bij de landmeetkundige instrumenten en voorbeelden van moderne uiterst geraffineerde afwerking. In de methode der optische afstandsmeting kon men daar een volledig inzicht verkrijgen. Tot heden vindt deze in ons land slechts toepassing voor veelhoeksmeting, in Zwitserland gebruikt men haar ook voor detailmeting; wij hopen, dat het tijdstip niet meer zoo heel veraf zal zijn, waarop zij hier te lande ook voor detailmeting eens zal worden toegepast. In de geschiedenis der Federatie was dit congres een gebeurtenis. Het werd gehouden in het trotsche gebouw der Technische Hooge- school. Uit 32 landen waren er deelnemers, te zamen ten getale van 540. Foto- Dit landmeterscongres was voorafgegaan door een congres van netrie. jn^erna^ionaje Vereeniging voor Fotogrammetrie, ook in de Technische Hoogeschool van Zürich gehouden, en de tentoonstel ling was ingericht voor beide congressen. Vandaar dat de nieuwste tak van de landmeetkunde op de tentoonstelling sterk was ver tegenwoordigd; men vond er het volledig instrumentarium en toe passingen. O.m. had de Nederlandsche Triangulatie-Commissie re sultaten tentoongesteld van een drietal proeven, door haar genomen voor het vervaardigen van topografische kaarten. De Internationale Vereeniging voor Fotogrammetrie is ontstaan uit een vereeniging, welke omstreeks 1907 in Oostenrijk was tot stand gekomen op aanstichting van prof. D o 1 e z a 1, die in „Inter nationales Archiv für Photogrammetrie" gegevens van waarde het licht deed zien. Na den wereldoorlog werd deze nieuwe techniek hoe langer hoe meer ontwikkeld tegelijk met de behandeling van de aan haar ten grondslag liggende wiskundige vraagstukken. In de 161

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 293