294 Internationale Vereeniging kreeg de Sectie Duitschland de meeste beteekenis; het was deze sectie, die in 1926 en 1928 congressen en tentoonstellingen inrichtte te Berlijn. De Nederlandsche Vereeniging voor Kadaster en Landmeetkunde is van 1926 af aangesloten geweest bij die Sectie Duitschland. Aan dezen ongewenschten toestand kwam in 1932 een einde. Toen is opgericht de Nederlandsche Vereeniging voor Fotogrammetrie. Zij beoogt bevordering van de studie dezer nieuwe meettechniek, welke nog in volle ontwikkeling is, en het geven van meer bekendheid aan de mogelijkheden van toepassing. Zij is aangesloten bij de Interna tionale Vereeniging. In hetgeen hier te lande is bereikt langs foto- grammetrischen weg voor kaarten op schaal 1 a 1000 moet worden gezien een bijdrage, die weer eenige vooruitgang beteekent, en het stemt verblijdend, dat op het 4e Congres der Internationale Ver eeniging voor Fotogrammetrie, dat in October van dit jaar te Parijs zal worden gehouden, ons land dus niet met leege handen zal be hoeven te verschijnen. Het is zaak dat de landmeters zich van de vorderingen der foto grammetrie voortdurend op de hoogte houden. Eigen In het voorgaande hebben wij uiteengezet de voordeelen, gelegen cultuur. jn kennjs nemen van wat het buitenland biedt, en ook deden wij reeds even uitkomen, dat behoedzaamheid is geboden alvorens het uitheemsche te aanvaarden; wij dienen dus belangstellend te zijn voor alle nieuwigheden en tegelijk een gezond conservatisme te hul digen, eerbied te hebben voor de traditie. En als men verder gaat en actief deelneemt aan het bevorderen der internationale betrekkingen, zooals geschiedt door het lidmaatschap der Internationale Land meters-Federatie, ook dan blijve men daarbij zichzelf en houde voor oogen: nusquam est qui ubique est. Het eigene van de Vereeniging voor Kadaster en Landmeetkunde of van het Nederlandsche ka daster, waarvan de belangen door die vereeniging worden behar tigd, wordt door die aansluiting in geenen deele geschaad en het gevoel van genegenheid voor de eigen instellingen wordt er ook niet minder door. Wij zouden nog iets verder willen gaan en dit hieraan willen toevoegen: voor een gezonde internationale samenwerking is een gezond nationalisme voorwaarde en hoe meer de eigen nationale organisatie beteekent, des te meer kan zij zijn voor anderen die bij den internationalen bond zijn aangesloten, dus het hoog houden der eigen cultuur sta voorop bij alle internationale relaties. 162

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 294