296 Al moge de voorbereiding van het wetenschappelijk werk nog niet zijn geweest wat het zijn moet en het congres dus niet onvoor waardelijk in alle opzichten bevredigend zijn geweest voor de Ne derlanders, die altijd graag zoo uiterst practisch te werk willen gaan en snel resultaten willen zien, in de moeilijke omstandigheden voor het tot stand brengen van internationale samenwerking van be- teekenis ligt een verontschuldiging toch had het ook voor hen zeer groote charme. Het was een overtuigende manifestatie van den wil tot samenwerking van velerlei landmeters, die allen hun krach ten stellen in dienst van de gemeenschap (landmeters, topografen, géomètres-experts, urbanisten, quantity surveyors). En vooral was er voldoening voor dengene, die ook aan de beide vorige congressen heeft deelgenomen en aan de huishoudelijke ver gaderingen van die congressen en dus de min of meer moeizame ont wikkeling heeft meegemaakt, omdat hij den doorloopenden draad zag en kon constateeren, dat de Internationale Landmeters-Federatie een tamelijk hechte organisatie is geworden. Met dat al is zij nog niet wat het zijn moet; een eigen periodiek in den vorm b.v. van een jaarlijksch bulletin heeft zij nog niet, en de vereenigingen uit enkele centrale landen worden als lid nog noode gemist (Zürich in 1930 was de geschikte plaats geweest waar de verwachting voor dat lid maatschap in vervulling had kunnen gaan, meer nog dan Londen in 1934; hier was wel aanwezig een vertegenwoordiger der Duitsche regeering, doch er waren geen vertegenwoordigers van de Duitsche landmetersvereeniging)Groei kan nu eenmaal niet veel worden geforceerd, bij elk groeiproces ziet men een groote mate van ge leidelijkheid. De Federatie houdt voor de komende jaren een mooie taak bevordering van de verbetering der kadasters blijft o.m. op het program en wij zijn overtuigd dat het Bestuur bij de ver vulling daarvan den wijzer zet op „vooruit! Besluit. Zoo is onze beschouwing over de relaties met het buitenland ge worden een terugblik op wat er was ten tijde van de oprichting van de Vereeniging voor Kadaster en Landmeetkunde tot wat er nu is. Wij hebben de ontwikkeling van de geodetische wetenschap en van het kadaster niet volledig gevolgd, slechts hier en daar er bij stil gestaan en dan gevoeld hoe er steeds groei was. Vijftig jaar! uit een eeuwigheidsoogpunt bezien slechts „een spanne tijds"en toch wat een verschil tusschen toen en nu! Al zal er psychisch tusschen de landmeters van toen en nu niet zoo 164

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 296