311 dig voor de vastlegging der detailmetingen. Bij dit interpolatieproces kan in den regel de aarde als een plat vlak worden beschouwd, het geen door de dichtheid der gegeven punten mogelijk wordt gemaakt. Als wij de ongedwongenheid der tegenwoordige werkwijze ver gelijken met de metingen uit den tijd, toen men nog niet de beschik king had over de resultaten der Rijksdriehoeksmeting, kunnen wij gerust van een zeer grooten vooruitgang spreken. Ofschoon wij een deel der onvolkomenheden van de oude metingen wel kunnen schui ven op de mindere bedrevenheid der toenmalige uitvoerders en op de geringere eischen, die men in die tijden aan de nauwkeurigheid van het werk stelde, kan veel verklaard worden uit de zeer veel on gunstiger omstandigheden, waaronder vroeger moest worden ge werkt. Elke driehoeksmeting had een eigen maateenheid en een eigen noordrichting, waardoor niet geringe moeilijkheden ontstonden wanneer 2 dergelijke metingen met elkander in verband moesten worden gebracht of een meting moest worden uitgebreid. Wij kun nen ook wel aannemen, dat met de vervormingen, veroorzaakt door den gebogen vorm van het aardoppervlak, slechts op primitieve wijze werd rekening gehouden. Blijvende beteekenis konden deze oude metingen daarom ook niet hebben. Het streng doorgevoerde interpolatieproces van tegenwoordig, het werken dus volgens het belangrijke beginsel van het groote in het kleine, heeft daarentegen de blijvende beteekenis van het werk bevorderd. Een opmeting van een terrein aan meetlijnen, die ver bonden zijn aan de veelhoeken, die weer zijn bepaald uit ingesne den punten, die tenslotte vast liggen aan de punten der Rijksdrie hoeksmeting, houdt haar waarde voor een verre toekomst. Een pro ces van geleidelijke uitbreiding van den meetkundigen grondslag en van verbetering van het Kadaster is hierdoor mogelijk geworden en ontstaan. Door het vastleggen van elk terreindetail, elke grens dus, in het systeem der R.D. zal dit ook omgekeerd steeds weer op het terrein zijn uit te zetten, zoolang de R.D. in stand wordt gehouden. De voordeelen van de R.D. gelden natuurlijk niet alleen voor het Kadaster, ofschoon hier wel het eerst op ruime schaal er van werd geprofiteerd. Zij gelden eveneens voor b.v. opmetingen voor tech nische doeleinden. Hier komen zij tot uiting in de grootere eenvou digheid van het werk. Omdat deze metingen in den regel slechts

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 319