313 geworden voor het aloude hulpmiddel: de logarithmentafel en bieden bovendien zeer positieve voordeelen bij die berekeningen, die niet voor het gebruik van de logarithmentafel geschikt zijn. Het inburgeren der rekenmachine zal zeker zijn invloed op de meetmethoden hebben, die daardoor in de toekomst nog wel eenige veranderingen zullen ondergaan. Voorloopig bepaalt de invloed zich tot een grootere economie bij de afwerking der metingen. Een volkomen nieuw technisch hulpmiddel in de landmeetkunde is de fotogrammetrie. De techniek van het vervaardigen van kaarten door middel van fotografieën uit luchtvaartuigen genomen, is in de paar laatste jaren met sprongen vooruit gegaan. De technische be kwaamheid van den modernen mensch heeft hier ook wel een ver bluffende prestatie geleverd. De vraagstukken van optischen en con structieven aard zijn thans op zoodanige wijze opgelost, dat op het 5e Internationale Landmeterscongres, dezen zomer te Londen gehou den, de stelling kon worden uitgesproken, dat de vervaardiging van kaarten op groote schaal voor kadastrale doeleinden door mid del van de fotogrammetrie, mogelijk is voor terreinen met in hoofd zaak zichtbare perceelscheidingen. In ons land zijn reeds door samenwerking van het Kadaster en den Meetdienst van den Rijkswaterstaat kadastrale kaarten langs fotogrammetrischen weg verkregen. De exemplaren, die hiervan op de tentoonstelling aanwezig zijn, kunnen getuigen van de waarde der nieuwe werkmethode. Men zal deze echter slechts juist kunnen beoordeelen, als men bedenkt, dat de tentoongestelde kaarten tot de eerste exemplaren behooren, die fotogrammetrisch zijn ontstaan en dus gemaakt zijn in een tijd, toen er nog weinig ervaring was. Het lijkt mij toe, dat de 3 genoemde punten: het gereedkomen van het werk der Rijksdriehoeksmeting, de moderniseering der instru menten en de verschijning der fotogrammetrie, wel de meest ken merkende verschijnselen zijn van den vooruitgang op technisch ge bied. Er zijn er natuurlijk meer. Zoo zouden wij nog kunnen behandelen de veranderingen, teweeggebracht door de verbetering der verkeers middelen. Hierdoor heeft het beroep van den landmeter een totaal andere tint gekregen. Wij missen thans de romantiek van eindelooze voettochten, van lange ritten over slechte wegen in ongemakkelijke vehikels en van primitieve plattelandsherbergen, die onze voor-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 321