317 voor ligt in het feit, dat het kadaster in den tijd, die achter ons ligt, te zeer een gesloten gemeenschap is geweest. De verzamelde ge gevens werden alleen voor eigen doeleinden aangewend en of schoon men zich wel steeds beijverde om op landmeetkundig gebied hulp te verleenen, wanneer dit werd gevraagd, stond en staat nog de te veel als een monopolie werkende kadastrale organisatie een vol komen bevredigen der behoeften in den weg. Men heeft zich buiten het kadaster met de beschikbare middelen zelf moeten redden, waar toe het Gemeenteplan zijn funeste medewerking verleende. Dit exemplaar van de kadastrale kaart, een dikwijls slechte kopie van het werkplan van den landmeter van het kadaster, is nimmer be doeld om er een technisch gebruik van te maken, omdat het in den grond een administratief stuk is en toch is het de gewaardeerde en veelvuldig gebruikte cartografische grondslag voor uitbreidings plans, rooilijnenkaarten, onteigeningsplans, enz. Zonder blikken of blozen worden op een kopie van deze kaart, ongeacht onjuistheden, ouderdomsgebreken, rek of krimp van het veelal tientallen jaren oude papier, rechte lijnen en cirkelbogen getrokken, soms over eenige zoo goed mogelijk aaneengesloten plans, die dan een uitbreidingsplan moeten voorstellen. Een dergelijk werkstuk krijgt rechtskracht door de goedkeuring van Gemeenteraad en Gedeputeerde Staten en be slist dan of er een bouwverbod op een terrein ligt of dat een toe komstige weg een gebouw zal doen verdwijnen en de belanghebben den overlevert aan een gevaarlijke ambtelijke willekeur, die naar goeddunken de interpretatie der slechte kaart met haar veelal ook nog millimeterdikke lijnen kan wijzigen. En dit alles terwijl het ver boden is kopieën van het Gemeenteplan te vervaardigen. Deze toe standen bestaan in de landmeetkunde tot den dag van heden. Wij kunnen dus wel zeggen, dat het verleden ons op dit gebied weinig of geen verbetering heeft gebracht. Hiermede zijn dan wel de belangrijkste historische gebeurtenissen opgesomd. Ik wil thans nagaan welke consequenties wij hebben te aanvaarden uit den tegenwoordigen stand van zaken, zooals deze historisch is gegroeid. Allereerst moet ik er de aandacht op vestigen, dat de vele nieuwe mogelijkheden, die de verbetering der technische hulpmiddelen ons heeft gebracht, in zich bergen het gevaar van den chaos. Dit ge vaar, dat in het algemeen technische verbeteringen vergezelt, is naar

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 325