319 op peil blijft, maar zelfs in waarde stijgt. Ook zal meestal niet overal de waarde van den bodem een con sequente bijhouding van het cijferkadaster verantwoord doen zijn, waaruit dan gemakkelijk voortvloeit, dat het ook op de enkele plaatsen waar het wel noodig is, niet of onvolkomen gebeurt. Ik meen uit dit alles te moeten concludeeren, dat wij moeten komen tot verschillende methoden, bij nieuwe metingen en de bij houding toe te passen, evenals men dit in Zwitserland heeft gedaan. In en om de groote steden met dure terreinen het cijferkadaster, op het platteland een grafisch, steunend op goede kaarten. Zoo noo dig kan tusschen deze twee uitersten een tusschenmethode worden ingeschakeld. Alleen op deze wijze kunnen wij komen tot den toe stand, waarbij de beschikbare krachten en middelen op de juiste wijze kunnen worden ingezet en het principe van elk systeem ook op logische wijze in de bijhouding kan worden gehandhaafd. Bij een oplossing in bovengeschetsten zin is dan natuurlijk tevens aan de fotogrammetrie haar plaats aangewezen. Ik meen hier Uw aandacht te hebben gevestigd op een belangrijk vraagstuk, waarin wel de meeste technische problemen van tegen woordig opgesloten liggen. Ik wil thans enkele organisatorische pro blemen noemen. De oplossing van dit soort vraagstukken gaat met extra moeilijkheden gepaard, omdat hierbij persoonlijke belangen betrokken zijn en daardoor het gevaar van onzakelijkheid ontstaat. Het is dan ook met eenigen schroom, dat ik ze hier ter sprake breng, maar ik meende dit niet te moeten nalaten met het oog op de vol ledigheid en mede omdat zij samenhangen met de technische kwesties. In geen geval verbeeld ik mij, dat hetgeen ik zal zeggen van subjectiviteit gespeend is, maar wel meen ik deze dingen ernstig te hebben doordacht. Het is een feit, dat een werkelijk goed kadaster een kostbare in stelling is. Echter bewijst een goed kadaster de samenleving on schatbare diensten en men zal dus trachten steeds het hoogst be reikbare na te streven. Doch hoe lofwaardig op zichzelf ook, is dit streven evenwel tot onvruchtbaarheid gedoemd, indien men zich daarbij niet op den bodem der werkelijkheid plaatst. Deze werke lijkheid is dan de financieele zijde van het vraagstuk. Economisch is in een land als het onze een uitstekend kadaster alleen dan ver dedigbaar, indien men tracht het dienstbaar te maken aan een zoo groot mogelijk aantal belangen. Dat men hiermede in het verleden

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 327