320 niet steeds gelukkig is geweest, heb ik U reeds uiteengezet. Men is vooral tekort geschoten in het dienstbaar maken van de kada strale gegevens voor technische doeleinden. Juist op dit gebied wordt veel geld aan landmeetkundig werk ten koste gelegd, geld, dat in de meeste gevallen eenvoudig weggesmeten is of onjuist benut. De onbevredigende toestanden moeten worden toegeschreven aan de onmogelijkheid in ons land, voor vele technische doeleinden, behoorlijk landmeetkundig werk te verrichten, zonder de beschikking te hebben over de gegevens, waarop de officieele indeeling van den bodem in genummerde perceelen is gebaseerd. Met de middelen van tegenwoordig, die dienen om de kadastrale gegevens beschikbaar te stellen, komt men er niet. Deze toch maken een gebruik van die gegevens van het kadaster, die de meeste waarde hebben, n.l. de meetcijfers, niet mogelijk. En het is juist de gemakkelijke toeganke lijkheid dezer gegevens, die moet worden bevorderd. De oplossing zal moeten worden gezocht in de richting, waarvan de samenwerking met den Meetdienst van den Rijkswaterstaat het eerste officieele en meest kenmerkende symptoom is. De uitwisse ling der gegevens, die door deze samenwerking wordt verkregen, komt in den grond er op neer, dat het kadastrale archief voor dezen Dienst toegankelijk is geworden. Voor het kadaster ligt het voordeel der samenwerking in het verkrijgen van de resultaten van het nieuwe werk in een vorm, zooals het die wenscht. Het kadastrale cijfermateriaal wordt op deze wijze onder con trole van het Kadaster zelf, ter beschikking gesteld van een des kundige instelling. In het algemeen zouden wij dus dezen gang van zaken moeten bevorderen en het aldus mogelijk maken, dat een aantal op landmeetkundig gebied deskundige personen of instellin gen op deze wijze in ons land werkzaam zou kunnen zijn. Wij krij gen dan een zeer ruime mogelijkheid tot een volkomen belangen- coördinatie tusschen die instanties in ons land, die bij de uitoefening der landmeetkunde betrokken zijn, waardoor de organisatie op land meetkundig gebied aan plooibaarheid en aanpassingsvermogen in belangrijke mate zal hebben gewonnen. Aan de taak van het Kadaster wordt niet in het minst afbreuk gedaan; alleen de personen, die aan deze taak medewerken, zijn anders gegroepeerd. Het doel, uiteindelijk in ons land te komen tot een uitstekend Kadaster, zal door dit alles belangrijk dichterbij zijn gekomen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 328