32 Met de normalisatie van dit gedeelte van de Rosep werd begonnen in Maart 1932. De perceelen, grenzende aan dit gedeelte, waren ook in de ruilverkaveling betrokken. Het profiel werd verruimd en eenige bochten afgesneden. In plaats van de drie kleine, naast elkaar in haaksche richting onder den weg Moergestel- Oirschot gelegen ijzeren duikers, werd één groote betonnen duiker dieper en schuin onder den weg gelegd, dus beter in de stroomrichting daar ter plaatse. Met de schatting kon in Juli 1932 worden aangevangen. De Massificatie toonde aan, dat in het blok in hoofdzaak werden aangetroffen broekgrond en heide. De broekgrond werd naar de meer of mindere dikte van de laag moerasveen, rustend op het fijnkorrelige zand, verdeeld in 2 klassen en de heidegrond in de gebruike lijke typen hooge, middelhooge en lage heide, hetgeen door spr. aan de hand van eenige bodemprofielen nader werd toegelicht. Op de gebruikelijke wijze werd de schatting uitgevoerd en in September 1932 voltooid. Op de overzichtskaart der schatting wees spreker op eenige zeer laag gelegen stukken van geringe opper vlakte, die ook na de ruilverkaveling niet diep ontwaterd zullen worden. Een diepere ontwatering voor het geheele blok om ook die gronden grootere droog legging te geven, zou niet rendabel geweest zijn. Tegen de schatting der gronden werden geen bezwaren ingediend. Op 7 Augustus 1933 werd door den rechter-commissaris de lijst van recht hebbenden vastgesteld. Met de uitvoering der grondwerken voor het plan van wegen en waterloopen werd reeds een aanvang gemaakt. Binnenkort zal een plan van ruilverkaveling worden opgemaakt. Tot slot van zijn voordacht merkte spreker op, dat eerder tot ruilverkaveling wordt overgegaan van gronden, ver van de boerderijen gelegen en welke exten sief bewerkt worden. Moeilijker is het, de eigenaren van de eschgronden, het bouwland, tot ruilverkaveling te bewegen. Dit is begrijpelijk. De landbouwer kent zijn bouwland beter en dit staat hem nader. Thans is besloten tot de eerste ruil verkaveling van bouwland, n.l. in Staphorst, doch door de financieele medewer king van den Rijkswaterstaat is dit geen zuiver voorbeeld. Het is dus een psy chologisch verschijnsel, dat voor de ver afgelegen extensief bewerkte of woeste gronden eerder tot ruilverkaveling wordt overgegaan. Een dankbaar applaus beloonde spreker voor zijn voordracht, waarna eenige leden nadere inlichtingen verzochten en verkregen. De aanwezigen, ten getale van 14, vereenigden zich aan een gezellige lunch en reden vervolgens per auto naar het Moergestelsche Broek, alwaar de plaatse lijke commissie zich bij het gezelschap voegde. Aan alle deelnemers werd uitge reikt een kaartje van het ruilverkavelingsblok, waarop de oude perceelsindeeling, benevens het plan van de wegen en waterloopen waren aangeduid. De wandeling over reeds aangelegde wegen voerde voornamelijk door het laagst gelegen ge deelte van dit blok, dus door het eigenlijke Broek. Groote rietvelden, dan weer gedeelten slechts spaarzaam begroeid met gagel en wilde grassen, strekten zich langs de nieuw aangelegde wegen uit; opslag van berk en els en den op enkele hoo- gere kopjes zorgde voor een aangename afwisseling, terwijl verder zuidwaarts de hooger gelegen heidegronden zich kleurig afteekenden tegen den donkeren achtergrond van de dennenbosschen op de hoogere gronden, gelegen onder de gemeenten Oirschot en Diessen en grenzend aan het ruilverkavelingsblok. Duide-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 32