RECHT EN ADMINISTRATIE 324 Rechtszekerheid. Wanneer op een bijeenkomst als deze, een spreker tot onderwerp van zijn voordracht kiest „rechtszekerheid", zal het geen verwonde ring wekken, als hij dit uitermate omvangrijke begrip niet anders wenscht te behandelen dan voor zoover het verband houdt met on roerende zaken. Ook echter na deze beperking zou zelfs een eenigszins vluchtige uiteenzetting van deze stof nog zoozeer de grenzen van den mij toe gemeten tijd overschrijden, dat ik genoodzaakt ben, dit begrip nog strakker te omlijnen. Aan de rechtszekerheid, wat betreft de grenzen van onroerende goederen, wil ik eenige beschouwingen wijden. Hoezeer deze rechtszekerheid een groot belang voor grondeige naren en hypotheekgevers is, zal duidelijk zijn, als men bedenkt, welke schade iemand kan lijden, als er quaestie is over de grenzen van zijn perceelen. „Tot hoever strekt zich mijn recht uit" moet geen moeilijke vraag zijn in een geordende maatschappij; daar moet al leen sprake zijn van het positieve: „tot hiertoe en niet verder". Bij mogelijken twijfel moet langs eenvoudigen weg deze twijfel kunnen worden weggenomen. Dan eerst kan van rechtszekerheid der gren zen worden gesproken. Wie onder U kennis heeft genomen van den inhoud van het Ju bileumnummer van het Tijdschrift onzer Vereeniging voor Kadaster en Landmeetkunde, weet, dat een kadaster van groot belang is bij deze rechtszekerheid. Echter ook zonder deze lectuur is deze wetenschap verspreid on der de belanghebbenden, grondeigenaars en credietgevers. Mijn bedoeling is, U in groote trekken te schetsen het karakter van de rol, die het Nederlandsche Kadaster in deze aangelegenheid vervult. Bij een kadaster vindt men op kaarten een afbeelding van de verdeeling van den aardbodem, terwijl gegevens omtrent eigenaren of gebruikers van de perceelen, de oppervlakten en dergelijke in re- (Rede, uitgesproken door den Heer Mr. J. H. Jonas, hypotheekbewaarder te Zutphen, in de jubileumbijeenkomst van de Vereeniging voor Kadaster en Landmeetkunde te 's-Gravenhage, op 19 October 1934.)

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 332