325 gisters worden opgeteekend, soms ook op de kaarten aangegeven. De geschiedenis leert ons, dat vrijwel alle cultuurvolken derge lijke instellingen hebben bezeten. De Chaldeeën hadden reeds 2900 jaren vóór Christus kaarten in steen gehouwen, met aanteekenin- gen over de oppervlakten der perceelen, namen van eigenaren of bezitters en andere bijzonderheden. Zoo kenden ook de Egyptena- ren onder de Pharao's kaarten en registers, waarvan papyrii mede- deelingen doen. 1 Tijdens de Grieksche overheersching bestond in Alexandrië een \3t(3\iolew] eyxrv!<recov, een kadaster met kaarten en registers van het Nijlgebied. [2] Uit de 15e eeuw na Christus is bekend, dat de Azteken in Zuid- Amerika reeds een kadaster hadden. De kaarten waren geteekend op agavebladen. In de perceelen was met teekens aangegeven, wie eigenaar was, hoe groot de oppervlakte en andere bijzonder heden. [3] Het is waarschijnlijk, dat in China lang vóór de Middeleeuwen een kadaster bestond. In een rapport aan het dezen zomer te Londen gehouden Inter nationale Landmeterscongres leest men de mededeeling, dat thans over de geheele wereld verspreid 83 verschillende systemen voor een kadaster bestaan. [4] U zult het kunnen billijken, dat ik mij verder dan maar bepalen wil tot ons Nederlandsche Kadaster. Dat deze instelling tot stand is gekomen, danken wij aan het in grijpen van Keizer Napoleon, die in 1811 beval, dat ook Nederland moest worden gekadastreerd. Zoo is het te begrijpen, dat, om een juist inzicht in de beteekenis van ons kadaster te krijgen, men Fransche voorschriften moet raad plegen, het zoogenaamde „Recueil Méthodique", volgens welke de landmeters hun kaarten en registers moesten maken. Het werk duurde van 1811 tot 1832; in 1818 werden de Fransche voorschriften door Koning Willem I voor de verdere kadastreering van ons land gehandhaafd. In 1832 werd het kadaster in gebruik genomen voor de heffing van de Grondbelasting, die nog steeds als hulpmiddel deze instelling gebruikt. Wie echter eenigszins ter zake kundig is (b.v. lezers van ons Jubileumnummer), weet, dat de beteekenis van het instituut in de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 333