327 cessen-verbaal met kaarten en omstandige beschrijving van het ver loop dier grenzen. Dit zou al een vermoeden kunnen opleveren voor de stelling, dat ook in ander opzicht, in casu voor de perceelgrenzen, het „Recueil Méthodique" streng is gevolgd. Na de voltooiing van kaarten en registers van een gemeente moesten deze stukken ter visie worden gelegd op het gemeentehuis. Aan eiken eigenaar werd een bulletin gezonden met alle gegevens over zijn eigendommen in die gemeente en met verzoek, een en ander goed te bestudeeren en op het gemeentehuis te komen, alwaar de landmeter zitting hield met de kaarten en registers, om alle ge- wenschte inlichtingen te geven. [9] Had een eigenaar zich daar op de hoogte gesteld en was hij het met den inhoud der stukken eens, dan moest hij het bulletin voor accoord teekenen. Geschillen werden opgelost en zoo noodig kaarten en registers gewijzigd. [10] Deze voor accoord geteekende bulletins nu zijn bewaard gebleven. Ze berusten echter in de provinciale archieven. In Groningen heb ik ze teruggevonden voor die geheele provincie. [10a], Op grond van een en ander meen ik te mogen concludeeren: De oorspronkelijke kadastreering is niet geweest een louter ambte lijke verrichting met een fiscaal doel, integendeel, de eigenaren zijn daarbij voldoende gehoord met de wetenschap van het belang van hun aanwijzing der grenzen ook voor later. Op 1 Januari 1832 werd het Nederlandsche Kadaster in gebruik genomen. In tegenstelling met Frankrijk had men hier terstond begrepen, dat, wilde men volledig profijt trekken van dit kostbare werk, men terstond moest beginnen met alle veranderingen na dien datum ook op te nemen. Immers een niet bijgehouden kadaster heeft alleen waarde voor den toestand op het oogenblik van de voltooiing, maar veroudert snel. Gelukkig vond men na eenig zoeken een weg voor de bijhouding, die gebleken is de juiste te zijn geweest, en waarlangs vooral in de laatste 50 jaren, mede door de denkbeelden, door de thans jubilee- rende vereeniging gepropageerd, het kadaster aanzienlijk in waarde heeft gewonnen, door tallooze verbeteringen, zoo op technisch als

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 335