329 Deze schrijven voor, dat in de hypotheekakte het onroerend goed, dan als onderpand voor de leening zal dienen, moet worden aange duid met zijn kadastrale nummers, terwijl de hypotheek gevestigd wordt door het doen inschrijven van een uittreksel uit die hypo theekakte (het z.g.n. borderel) in de openbare registers. Men wilde op deze wijze bereiken de dusgenaamde specialiteit en publiciteit, ter verhooging van de rechtszekerheid. De hypotheek rust alleen op de kadastrale nummers in de akte genoemd (specialiteit). Eerst door de opneming in de registers van den hypotheekbe waarder is de hypotheek gevestigd. Iedereen kan deze registers tegen betaling inzien, m.a.w. ieder een die geld wil geven op hypotheek, kan precies te weten komen, hoe zwaar de onroerende goederen van zijn toekomstigen debiteur reeds zijn belast. (Dit is de publiciteit). Door deze publiciteit en specialiteit is het mogelijk geworden, dat deze vorm van crediet verleenen bij ons een zoo groote vlucht heeft genomen. Deskundigen ramen, dat er in ons land ongeveer 6 milliard gul den onder hypothecair verband is geleend. Welk een groote beteekenis werd in 1838 door deze bepalingen toegekend aan dat in oorsprong fiscale kadasternummer en zijn grenzen. Het bezigen dezer nummers voor een hypotheekacte, maakte de grenzen er van tot grenzen van zakelijk recht en wel zoodanig, dat bij geschil over de ligging van zoo'n grens, de kadastrale gegevens beslissend zijn. Immers zoodanig is de aard van de werking van de artikelen 1219 en 1224 B.W., dat de inlevering van de borderellen bij den hypo theekbewaarder de hypotheek vestigt op de genoemde kadastrale nummers in hun vollen omvang, dus begrensd zooals het kadaster aangeeft, ook al mochten partijen iets anders hebben bedoeld. Bij overdracht van onroerend goed (ik versta hieronder kort heidshalve eiken overgang van eigendom en overgang of vestiging van een zakelijk gebruiksrecht), heeft het kadastrale nummer een andere beteekenis. Artikel 671 Burgerlijk Wetboek bepaalt, dat de levering van onroerend goed geschiedt door overschrijving van de akte van over dracht in de openbare registers.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 337