330 Deze registers berusten eveneens bij den hypotheekbewaarder en zijn ook voor een ieder tegen betaling ter inzage. Er moet dus een akte worden opgemaakt. In tegenstelling nu met de hypotheekverleening, zegt het Burger lijk Wetboek niet wat in die akte moet staan. Maakt men deze akte onderhands en zet men er in, dat A. aan B. verkoopt een weiland, genaamd ,,de Veldhorst", gelegen ten zuiden van en aan den weg van X. naar IJ. en laat men deze akte over schrijven, dan is de levering volkomen rechtsgeldig geschied en is B. eigenaar geworden. Gaat men echter voor de akte naar een notaris, dan wordt de zaak geheel anders. In een notarieele transportakte moeten namelijk de onroerende goederen uit kracht van artikel 37 van de Notariswet van 1842 met hun kadastrale nummers worden aangeduid. Zooals blijkt uit de ervaring gebeurt het echter ook altijd, hoewel onverplicht, in onderhandsche akten. Welke beteekenis heeft nu het gebruik der kadastrale perceel-" nummers in deze akten speciaal wat betreft de grenzen dier per- ceelen? Dat hier een andere conclusie moet worden getrokken dan bij de hypotheekverleening, kan in hoofdzaak worden toegeschreven aan de werking der verjaring. Verjaring is een rechtsinstituut, dat onder meer het mogelijk maakt, grond in eigendom te krijgen, dien men al meer dan dertig jaren als eigenaar in bezit heeft zonder te weten, dat hij eigenlijk van een ander zou zijn en dit wel zonder akte. Een enkel voorbeeld ter verduidelijking. Men koopt een huis met tuin, afgerasterd met een stevige schut ting, in de akte genoemd gemeente X, Sectie IJ nummer 1000. Men woont er meer dan dertig jaren in, rustig en ongestoord. De achterschutting valt om en moet worden vernieuwd na over leg met den achterbuurman. Deze laatste beweert nu, dat de schutting 1 m verkeerd staat; het nummer 1000 heeft volgens het kadaster maar een tuin van 10 m diepte en de oude schutting stond op 11 m diepte. Men kan nu den buurman laten praten. Hoewel het No. 1000 in de overgeschreven akte maar een tuin van 10 m had, heeft men door verjaring dien eenen meter er bij

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1934 | | pagina 338